Επέστρεψε στις νίκες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο

Κυριακή, 28/10/2018 - 20:36

Με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο (27', 49') η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη (2-1) απέναντι στην Έβερτον του Μάρκο Σίλβα, αν και αγχώθηκε στο τέλος.

Την προηγούμενη εβδομάδα στο «Stamford Bridge» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρά την εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και τα δύο γκολ του Μαρσιάλ, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη καθώς ισοφαρίστηκε στο 96ο λεπτό.

Σήμερα στο «Old Trafford» η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ωστόσο, φάνηκε να μην έχει όρεξη για... αστεία και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο «καθάρισε» την υπόθεση νίκη και ας αγχώθηκε στο τέλος λόγω ενός χαζού πέναλτι του Κρις Σμόλινγκ, ο οποίος έδωσε την ευκαιρία στον Σίγκουρσον να μειώσει.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν την κατοχή και στο 27ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι με τον Ιντρισά Γκεγέ να ανατρέπει τον δραστήριο Άντονι Μαρσιάλ, ο Πολ Πογκμπά ανέλαβε την εκτέλεση με τον Πίκφορντ να αποκρούει την -κακή- εκτέλεση του Γάλλου, όμως στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα στρώθηκε στον μέσο των γηπεδούχων που με ψύχραιμο πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά μετά ο Μάρκους Ράσφορντ, έστειλε για δεύτερη φορά στα δίχτυα των «Ζαχαρωτών» όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το 1-0, να παραμένει μέχρι το τέλους του πρώτου μέρους.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με απίθανο πλασέ του αναγεννημένου Άντονι Μαρσιάλ έξω από την περιοχή «πάγωσε» τον Μάρκο Σίλβα και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Μετά το 2-0 των «κόκκινων διαβόλων» η απόδοση των ποδοσφαιριστών του Ζοσέ Μουρίνιο έπεσε και έτσι η Έβερτον ανέβασε το ρυθμό της, πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να μειώσει στο 77ο λεπτό μετά από χαζό πέναλτι του Κρις Σμόλινγκ, ο Σίγκουρτσον νίκησε το Ντε Χέα για το τελικό 2-1.