Επέστρεψε στις νίκες με τριάρα κόντρα στην συμπολίτισσα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/11/2018 - 18:03

Ο Απόλλωνας επέστρεψε με εμφαντικό τρόπο στις νίκες επικρατώντας της ΑΕΛ με 3-0 στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού.

Τα γκολ για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχαν οι Ζελάγια, Βασιλείου και Περέιρα. Οι «γαλάζιοι» ήταν ουσιαστικοί και καλύτεροι από την ΑΕΛ η οποία δέχθηκε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Μάλιστα εκτός από τα τρία γκολ ο Απόλλωνας είχε και τέσσερα δοκάρια!

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο μπήκε ο Απόλλωνας και μόλις στο 3΄ απείλησε με τον Παπουλή όμως το πλασέ του απέκρουσε ο Πρόσεκ. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απάντησε με μακρινό φάουλ του Ντα Σίλβα το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 7΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» θα καταγράψουν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία με τον Χουράδο, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε με διπλή προσπάθεια από τον Βάλε.

Στη πρώτη του μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας θα καταφέρει να πάρει το προβάδισμα με τον Ζελάγια στο 14΄. Οι «γαλάζιοι» μετά από μια φάση διαρκείας η οποία ξεκίνησε από τα δεξιά με μπαλιά του Ζοάο Πέδρο μέσα στην περιοχή κατάφεραν με τον Ζελάγια με σουτ από κοντά να πάρουν προβάδισμα.

Δεν χρειάστηκαν παρά εννιά λεπτά για τον Απόλλωνα ώστε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Μετά από όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών του Σωφρόνη Αυγουστή ο οποίος ξεκίνησε από τον Παπουλή, ο Βασιλείου βρέθηκε σε επίκαιρη και με εξουδετερωμένο τον Πρόσεκ δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Απόλλωνας θα έχει και δοκάρι μετά από σουτ εκτός περιοχής του Παπουλή.

Στο 37΄ η ΑΕΛ θα φτάσει πολύ κοντά στην μειώσει του σκορ. Τα σουτ όμως των Τόρες και Τεξέιρα απέκρουσα Βάλε και Ουεντραόγκο αντίστοιχα.

Β΄ ημίχρονο:

Η ΑΕΛ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με πρόθεση να κρατήσει την μπάλα και να επιβάλει τον ρυθμό της ώστε να βρει ένα γκολ και να ξανά μπει στο παιχνίδι.

Ένα σουτ του Ντα Σίλβα για την ΑΕΛ και ένα του Περέιρα για τον Απόλλωνα ήταν οι αξιομνημόνευτες φάσεις για τα πρώτα δέκα λεπτά του πρώτου μέρους.

Στο 66΄ το εντυπωσιακό βολ-πλανέ του Παπουλής κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ.

Γενικά ο αγώνας κινείτο σε χαμηλότερο τέμπο σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Στο 76΄ ο Απόλλωνας θα πετύχει και τρίτο γκολ με τον Περέιρια ο οποίος από κοντά με κεφαλιά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Πρόσεκ μετά από σέντρα του Ζοάο Πέδρο.

Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χουράδο από τον Ρομπέρτς όμως ο Βάλε απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το πέναλτι του Ντα Σίλβα.

Στο 85΄ ο Απόλλωνας θα έχει και νέο δοκάρι (3ο στο παιχνίδι) σε σουτ του Φαουμπαλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι «γαλάζιοι» θα έχουν και τέταρτο δοκάρι με τον Σαρδινέρο.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ν. Τεϊξέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια (65'Σίλβα), Νταβόρ, Ντα Σίλβα, Αβραάμ (46'Μπενίτεθ), Τόρες, Χουράδο

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου (36'Ουεντραόγκο), Ρομπέρζ, Χάμπος, Πέδρο, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Περέιρα, Μάγκλιτσα, Παπουλής (77'Σαρδινέρο), Ζελάγια (63'Φαουπάλα).