«Εφτάψυχη» Μίλαν πήρε την πρόκριση στην παράταση

Πέμπτη, 28/12/2017 - 08:19

Με τον Αντόνιο Ντοναρούμα να «κατεβάζει τα ρολά» και τον 20χρονο Κουτρόνε να σκοράρει στην παράταση, η Μίλαν νίκησε την Ίντερ (1-0) σε ένα πραγματικό ντέρμπι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο του αποψινού «Derby della Madonnina», με τον πρώην τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης Αντόνιο Ντοναρούμα να αντικαθιστά τον 40χρονο Μάρκο Στοράρι, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, κάτω από τα δοκάρια των τυπικά γηπεδούχων και τον διαιτητή Μάριο Γκουίντα να κάνει χρήση του VAR στο 23ο λεπτό και να ακυρώνει σωστά το γκολ του Ιβάν Πέρισιτς, καθώς ο Αντρέα Ρανόκια βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο ήταν σαφώς πιο μαχητικό από ότι σε προηγούμενα παιχνίδια και προσπάθησε να «χτυπήσει» στην κόντρα.

Ο Ντοναρούμα έδειξε τα αντανακλαστικά του στο 59', σταματώντας το δεξί σουτ του Ζοάο Μάριο, μετά την κεφαλιά - πάσα του Μάουρο Ικάρντι, σχεδόν εξ επαφής, στην μακράν της δεύτερης κορυφαία ευκαιρία για τέρμα στο πρώτο 60λεπτο της αναμέτρησης. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τζιακόμο Μποναβεντούρα έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με κεφαλιά προ κενής εστίας έπειτα από κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Σαμίρ Χαντάνοβιτς σε γέμισμα του Σούσο (ο οποίος είδε το σουτ του με το αριστερό στο 80' να σταματάει στη συμβολή των δοκαριών της Ίντερ) από τα δεξιά.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, καθώς το συρτό σουτ του 24χρονου Ισπανού διεθνούς μέσου στο 90' κόντραρε στα σώματα και έφυγε κόρνερ, ωστόσο στο 104ο λεπτό μια υπέροχη μεταβίβασή του επέτρεψε στον Πάτρικ Κουτρόνε να σκοράρει από κοντά και να χαρίσει στην Μίλαν την πρόκριση στους διπλούς ημιτελικούς του Κυπέλλου Ιταλίας (1-0), όπου την περιμένει η Λάτσιο, αλλά και να κρατήσει «ζωντανά» τα όνειρά της για κατάκτηση του πρώτου τροπαίου στην εν λόγω διοργάνωση μετά την σεζόν 2002-03 και συνεπακόλουθα την έξοδο στο Europa League της επόμενης περιόδου...

Μιλάν (Τζενάρο Γκατούζο): Αν. Ντοναρούμα, Αμπάτε (53' Καλάμπρια), Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσί, Μπίλια, Λοκατέλι (73' Τσαλχάνογλου), Σούσο, Μποναβεντούρα, Κάλινιτς (76' Κουτρόνε)

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Ζοάο Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Ρανόκια, Ναγκατόμο, Βεσίνο, Γκαλιαρντίνι (75' Μπρόζοβιτς), Καντρέβα (101' Έντερ), Ζοάο Μάριο (67' Μπόρχα Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι