Έφυγε με το κεφάλι ψηλά, αλλά χωρίς βαθμούς

Πέμπτη, 4/10/2018 - 21:59

Ύψωσε ανάστημα η ΑΕΚ αλλά δεν τα κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την «Μπάι Αρένα» χάνοντας με 4-2 από τη Λεβερκούζεν, μένοντας για δεύτερο παιχνίδι στον πρώτο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ χωρίς βαθμολογικό κέρδος.

Η ήττα αυτή δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την προσπάθεια της ομάδας της Λάρνακας για πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς πέραν από τη Λεβερκούζεν που ζευγάρωσε τις νίκες της, το ίδιο έπραξε και η Ζυρίχη κερδίζοντας με 1-0 τη Λουντογκόρετς στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Τρισκόφσκι το πρώτο

Μετά τα πρώτα, αναγνωριστικά, λεπτά στον αγώνα η Λεβερκούζεν προσπάθησε να ασκήσει πίεση στην εστία της ΑΕΚ που αμυνόταν με ακατάλληλο τρόπο αποτρέποντας να νιώσει κίνδυνο ο Τόνιο. Λίγο έλειψε το κακό να γίνει στο 13’ όταν ο Σ. Μπέντερ σημάδεψε το δεξί δοκάρι. Η ομάδα της Λάρνακας δεν αγχώθηκε, αντιθέτως όποτε τις δινόταν η ευκαιρία, επιχειρούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Κινητήριος μοχλός ο Ιβάν Τρισκόφσκι που έστειλε προειδοποιητική βολή στο 18’ με σουτ έξω από την περιοχή και στο 25’ έκανε τη ζημιά στους Γερμανούς. Η φάση ξεκίνησε από κόρνερ με τους παίκτες της ΑΕΚ να ανταλλάσσουν πάσες και τελικά ο Τομάς να στέλνει σέντρα από τα δεξιά και τον Γιάννου να με κεφαλιά να την προωθεί στον Τρισκόφσκι που δεν έχασε την ευκαιρία για να κάνει το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο της ΑΕΚ στους ομίλους.

Πριν από την ανάπαυλα

Η Λεβερκούζεν όπως ήταν αναμενόμενο επιδίωξε να αλλάξει τα δεδομένα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Η ΑΕΚ την γλίτωσε στο 37’ όταν το σουτ του Μπελαραμπίο έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 42’ ο Τόνιο έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Χάβερτς. Oι δυο προαναφερθέντες παίκτες της Λεβερκούζεν έμελλε τελικά να συνδυαστούν στο 44’ για να πληγώσουν τους κιτρινοπράσινους στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο πρώτος έδωσε την ασίστ και ο δεύτερος με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 1-1.

Με την πρώτη επαφή

Το κακό είχε και συνέχεια για την ΑΕΚ, καθώς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 49’ ο Μπελαραμπί σέντραρε από τα δεξιά και ο Αλάριο – που πέρασε στον αγώνα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου – από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού με 2-1.

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού για να μην φύγει με άδεια χέρια από τη Γερμανία. Στο 56’ ο Χέφελ με σουτ υποχρέωσε τον τερματοφύλακα της Λεβερκούζεν σε εντυπωσιακή απόκρουση για να αποσοβήσει την ισοφάριση.

Δεύτερο χτύπημα ο Αλάριο

Η μπάλα πηγαινοερχόταν και με το σκορ να είναι στενό, όλα ήταν ανοιχτά. Ο Αργεντινός επιθετικός της Λεβερκούζεν, Αλάριο, χτύπησε και για δεύτερη φορά στο 88’ όταν μετά από σέντρα του Φόλαντ με κοντινό πλασέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο 17άρης Ράσπα και το 4-2

Το ενδιαφέρον, όμως, του παιχνιδιού δεν… πέθανε στο λεπτό αυτό, καθώς στο 90+1’ ο 17χρονος Ράσπας στην παρθενική του εμφάνιση στο Γιουρόπα Λιγκ μείωσε σε 3-2 και έβαλε την ΑΕΚ ξανά στο παιχνίδι διεκδίκησης βαθμολογικού κέρδους. Τα όνειρα έσβησαν ένα λεπτό αργότερα (90+2’) με τον Μπραντ να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και να γράφει το τελικό 4-2.