Έπιασε κορυφή και πάει φορτσάτος στο ντέρμπι αιωνίων ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/12/2018 - 19:53

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Οι πρωταθλητές είδαν τον Μοράις να βρίσκει δίκτυα στο 30ο λεπτό ενώ ο Μιντίκκης έκανε με αυτογκόλ το 2-0 στο 38ο λεπτό. Το 3-0 ήρθε στο 80ο λεπτό από τον Ενσούε ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντε Βινσέντι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.  Πλέον ο ΑΠΟΕΛ έπιασε κορυφή και περιμένει τον αυριανό (10/12) αγώνα της ΑΕΛ κόντρα στον Ερμή για να ξέρει που τον βρίσκει το τέλος της αγωνιστικής. Η ψυχολογία των πρωταθλητών πλέον είναι στα ύψη ενόψει και του μεγάλου ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας κόντρα την Ομόνοια.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζαχίντ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πήρε αρκετά φάλτσα και πέρασε λίγο έξω.

Άμεση ήταν η απάντηση της Νέας Σαλαμίνας καθώς στο πέμπτο  λεπτό μετά από προσπάθεια του νεαρού Σιαθά, ο Κίνγκσλεϊ με κεφαλιά από κοντά, ανάγκασε τον Βάτερμαν σε πολύ δύσκολη απόκρουση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και στο έκτο λεπτό μετά από γύρισμα του Ενσούε απομάκρυνε ο Βεσελόφσκι και ο Νατέλ στη συνέχεια από καλή θέση και με καλό οπτικό πεδίο έκανε το σουτ, αλλά ο Σλοβάκος κίπερ απέκρουσε εκ νέου και στη συνέχεια έδιωξε ο Τζολοβάρτ.

Στο 12ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε δοκάρι με τον Κωστή ο οποίος βρέθηκε έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ όμως το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν.

Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση ο ρυθμός του αγώνα μετά το πρώτο 15λεπτό έπεσε κάπως όμως οι δύο ομάδες συνέχισαν να ψάχνουν τρόπο να προσεγγίσουν τις αντίπαλες εστίες.

Στο 21ο λεπτό μετά από κόρνερ του Ντε Βίνσέντι ο Καζού σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω.

Στο 29ο λεπτό ο Ζαχίντ μπήκε στην μεγάλη περιοχή με τον Τζολοβάρτ να τον ανατρέπει κα τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι για τους πρωταθλητές.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νούνο Μοράις ο οποίος νίκησε τον Βεσελόφσκι και πανηγύρισε με τη φανέλα του Ντελατόρε ο οποίος χειρουργήθηκε πριν από λίγες μέρες.

ΝΤΕΛΑΤΟΡΕ

Διπλασίασε τα τέρματα του ο ΑΠΟΕΛ στο 38ο λεπτό με τον Μιντίκκη ο οποίος προσπάθησε να απομακρύνει τον κίνδυνο, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Β’ Ημίχρονο

Στο 49ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ στο ίδιο σημείο περίπου από εκεί που σκόραρε ο Νατέλ κόντρα στον Απόλλωνα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.

Ο ρυθμός του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά καθώς το σκορ δεν επέτρεπε και πολλά πράγματα στους φιλοξενούμενους. Από την πλευρά τους οι πρωταθλητές είχαν το ζητούμενο και δεν είχα λόγο να φορτσάρουν για κάτι περισσότερο μιας και την ερχόμενη εβδομάδα έχουν το ντέρμπι με την Ομόνοια.

Σουτ στο 66ο λεπτό για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Ο Τάμαρι έπιασε την κεφαλιά στο 78ο λεπτό όμως ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας κατάφερε να διώξει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο 79ο λεπτό ο Ζαχίντ έβγαλε την μπαλιά στον Μπαλόγκ ο οποίος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας όμως το πλασέ του απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Το 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Ζαχίντ έκανε το σουτ με τον Ενσούε να ξεπροβάλει και να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα με κοντινή κεφαλιά.

KAZOY ENSOYE

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Ντε Βινσέντι ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 4-0 για τους πρωταθλητές στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

NTEVI

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμεζάνι): Βάτερμαν, Ενσούε, Καρλάο (Βούρος 87'), Μερκής, Ιωάννου, Κάζου, Τάαμαρι, Μοράις (Γκέντσογλου 80'), Ζαχίντ, Νατέλ (Μπαλόγκ 75'), Ντε Βινσέντι.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μιντίκκης, Τζολοβάρτ, Φουστάρ (Χατζηκωστή 82'), Κορέια, Ελουντού, Μαργκάσα (Λεμέσιος 57'), Κωστή, Σιαθάς, Κίνγκσλεϊ (Σικόρσκι 85')

Δηλώσεις

Τραμεζάνι (ΑΠΟΕΛ): «Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνάδελφο μου για την ανάλυση του αγώνα, και γι’ αυτό και η ομάδα του βρίσκεται ψηλά. Στα πρώτα 25 λεπτά μας δυσκόλεψαν πολύ. Μετά το πρώτο τέρμα ήμασταν πιο ανεβασμένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Μας περιμένει μια πολύ δύσκολη εβδομάδα και πρέπει να δουλέψουμε. Το πιο σημαντικό όμως είναι πως παίξαμε ως ομάδα. Νομίζω είναι πιο σημαντικό απ’ την τακτική και την κατοχή. Είμαι πολύ περήφανος και θέλω να συνεχίσουμε έτσι. Αυτό θα κρατήσω, παίξαμε ως ομάδα.

Ίσως αλλάξουμε σύστημα. Είμαι ευχαριστημένος με την αλλαγή που κάναμε. Το πιο σημαντικό όμως είναι πως οι ποδοσφαιριστές πιστεύουν σε αυτό που κάνουν στις προπονήσεις και σε εμένα. Η ψυχολογία είναι καλύτερη και άλλαξε ο τρόπος που σκεφτόμαστε. Αν θα το αλλάξουμε ξανά αυτό θα το δούμε στο μέλλον και ανάλογα και με τον αντίπαλο».

Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ για μια δίκαιη νίκη. Όσο αφορά τη δικιά μου ομάδα, δικαιολογήσαμε απόλυτα τους 19 βαθμούς που έχουμε στον πρώτο γύρο με την εμφάνιση μας στο 1ο ημίχρονο. Είχαμε κάποιες καλές φάσεις, δυστυχώς δεν καταφέραμε να προηγηθούμε.
Από τη στιγμή που προηγήθηκε ο ΑΠΟΕΛ τα πράγματα έγιναν δύσκολα για μας.

Δεν μπορώ να έχω παράπονο από τα παιδιά. Θα κρατήσουμε την εμφάνιση του 1ου ημιχρόνου για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι την επόμενη βδομάδα και θα επικεντρωθούμε σε αυτό».

Καζού (ΑΠΟΕΛ): «Έχουμε δουλέψει πάρα πολύ αυτή τη βδομάδα. Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι για το αποτέλεσμα και τώρα βλέπουμε μπροστά.

Εγώ κάνω ότι μου πει ο προπονητής. Πάντα προσπαθώ να δίνω τον καλύτερο μου εαυτό για να φέρνουμε καλά αποτελέσματα».

Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Ο αγώνας χωρίζεται σε τρία μέρη. Στο πρώτο δεκάλεπτο που οι δυο ομάδες μπήκαν και έδωσαν τρελό ρυθμό. Από εκεί και πέρα ελέγξαμε πλήρως τον αγώνα και σημειώσαμε δυο τέρματα. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου χάσαμε μερικές καλές ευκαιρίες για το 3-0. Έχω την αίσθηση πως στη συνέχεια ρίξαμε λίγο ρυθμούς αλλά ελέγχαμε τον αγώνα. Είχαμε την κατοχή. Δείξαμε σταθερότητα και συνέπεια και βλέπουμε τη συνέχεια.

Με την Ομόνοια είναι παιχνίδι στο οποίο οι ποδοσφαιριστές δεν ρίχνουν ρυθμό και αυτό είναι και το ζητούμενο. Είναι μια πεντάδα δύσκολων αγώνων στην οποία μέχρι στιγμής ανταποκρινόμαστε. Σήμερα παίζαμε μια ομάδα που αν δεν την δεις με σοβαρότητα θα το πληρώσεις, αλλά δείξαμε σοβαρότητα και φθάσαμε στη νίκη».