Επίδειξη δύναμης από τον Απόλλωνα με "πεντάρα" (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 1/10/2017 - 19:49

Επίδειξη δύναμης από τον Απόλλωνα, ο οποίος συνέτριψε με 5-0 την Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο. Οι μπλε της Λεμεσού δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην προσφυγική ομάδα αφού από τα πρώτα λεπτά επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους. Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Άλεξ Ντα Σίλβα με πέναλτι μόλις στο 7΄, ακολούθησε ο Γίακολις στο 16΄, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψη και πάλι ο Άλεξ έκανε το 3-0, ακολούθησαν τα γκολ των Ζελάγια και Μαρτίνες για να γίνει το τελικό 5-0.

Αρκετά επιθετικά μπήκε ο Απόλλωνας στο παιχνίδι, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο έχασε μοναδική ευκαιρία με την κεφαλιά του Ζελάγια να διώχνει εντυπωσιακά ο Βεσελόφσκι(5΄). Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ζάντερ από τον Μανογιάν. Ο Άλεξ Ντα Σίλβα εκτέλεση κάνοντας το 1-0.

Μπορεί οι κυπελλούχοι να πήραν το ζητούμενο, όμως δεν έμειναν εκεί. Στο 11΄ο Ζελάγια πλάσαρε άστοχα από καλή θέση ενώ στο 13' ο Ζελάγια έκανε ωραίο γύρισμα αλλά ο Σκέμπρι δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 16', όταν ο Άλεξ από με ωραία ασίστ βρήκε τον Γιάκολις ο οποίος νίκησε τον Βεσελόφσκι κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.

H Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να απαντήσει αλλά μάταια. Ο Απόλλωνας συνέχιζε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Μάλιστα στο 38΄ η ομάδα της Λεμεσού είχε και δοκάρι με τον Άλεξ, μετά από όμορφη συνεργασία τους Γιάκολις και Σκέμπρι.

Ο Απόλλωνας με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 3-0 στο 47΄ με σκορ και πάλι τον Άλεξ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Μετά από πέντε λεπτά και πάλι η ομάδα της Λεμεσού θα βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα, με τον Άλεξ να δημιουργεί και τον Ζελάγια να σκοράρει πλασάροντας τον Βεσελόφσκι. Όμως η ομάδα της Λεμεσού δεν έμεινε στο 62΄ Άλεξ και Μαρτίνες συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να σκοράρει και να κάνει το 5-0.

Απολλων: Βάλε, Σακέτι (66'Πολίτσι), Ντα Σίλβα, Ζελάγια, Πέδρο (54'Στυλιανού), Ζάντερ, Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Πιτιάν, Γιάκολις (54'Μαρτίνες), Άλεφ.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Βοσκανιάν, Γκράσι, Μιντίκκης (55'Κάκκο), Κούσουλος, Μανογιάν, Μπριτζίτο, Κυπριανού, Πόλιανετς (66'Παπαδόπουλος), Μακρίεφ (46'Νταμάχου).