Επικράτηση με "καρέ" για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 29/11/2017 - 20:46

Ο ΑΠΟΕΛ με γκολ των Ποτέ, Αλωνεύτη, Λάγο και Αντωνίου επικράτησε εκτός έδρας του Ερμή στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής με 0-4. Οι πρωταθλητές είχαν αρκετά καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο μέρος και δίκαια πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Α΄ ημίχρονο:
Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη κλασσική ευκαιρία θα έρθει με τον Αλωνεύτη στο 8΄. Ο κύπριος ακραίος επιθετικός μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι του Παναγή.
Η επόμενη τελική ήρθε στο 25' και πάλι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Αλωνεύτη γέμισε, όμως ο Εμπεσίλιο με αστόχησε σε κεφαλιά.
Στο 32΄ ο βοηθός διαιτητής σωστά σήκωσε την σημαία του για οφ-σαιτ στον Ποτέ πριν ο Ρουέδα στείλει την μπάλα στα δίκτυα.
Τελικά ο ΑΠΟΕΛ θα βρει τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Ερμή στο 38΄. Ο Αλωνεύτης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και βρέθηκε μπροστά στον Ποτέ που από κοντά σούταρε και «έγραψε» το 0-1 για την ομάδα του.

Β΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο (52΄) ημίχρονο έκανε τα τέρματα του δυο παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα για την νίκη. Ο Ρουέδα έδωσε ωραία τον Αντωνίου από τα δεξιά, αυτός μπήκε στην περιοχή, βρήκε τον Αλωνεύτη στο ύψος του πέναλτι με τον τελευταίο με σουτ να νικάει τον Παναγή.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 56΄ διαμαρτυρήθηκε δικαίως για πέναλτι μετά από ανατροπή του Παναγή στον Μοράις, ο διαιτητής έδωσε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ερμή να ζητήσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσούμου.

Στο 79' ο Ερμής πλησίασε το γκολ μετά από σέντρα και πισινή κεφαλιά του Μερκή που παρολίγο να βάλει αυτογκολ.

Ένα λεπτό αργότερα στο 80΄οι «γαλαζοκίτρινοι» θα χάσουν μοναδική ευκαιρία με τον Ορ, το πλασέ όμως του Αυστραλού πέρασε λίγο έξω από την εστία του Παναγή.

Στα τελευταία λεπτά ο ΑΠΟΕΛ βρήκε αρκετούς χώρους, αφού ο Ερμής ανέβηκε ώστε να πετύχει κάποιο γκολ. Αποτέλεσμα αυτού μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (84-87΄) οι πρωταθλητές να χάσουν ευκαιρίες με Μπερτόλιο, Λάγο και Ντε Καμάργκο.

Τελικά στο 88΄ ο ΑΠΟΕΛ θα βρει και τρίτο γκολ με τον Λάγο να βάζει το πρώτο του φετινό γκολ με όμορφο πλασέ μετά από ασίστ του Ντε Καμάργκο.

Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα οι πρωταθλητές θα βάλουν και τέταρτο γκολ με τον Μηνά Αντωνίου ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε και αυτός προσωπικό λογαριασμό την φετινή χρονιά.

Ερμής: Παναγή, Ψάλτης, Τσίνα, Ιμερέκοφ, Αλεξίου (46' Τσούμου), Χριστοφή (71' Αριστοτέλους), Ράντου, Ταραλίδης, Πατσέκο, Κωνσταντίνου (59' Σανδραβέλης), Μαρτίνιουκ

ΑΠΟΕΛ: Παρασκευάς, Ρουέδα, Μερκής, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (78' Μπερτόλιο), Αντωνίου, Αλωνεύτης (71' Ορ), Ποτέ (71' Ντε Καμάργκο)