Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ με πεντάρα στο Τσίρειο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 14/10/2017 - 21:49

Υγιεινός περίπατος για την ΑΕΚ στην Λεμεσό. Η ΑΕΚ  μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα επικράτησε με 0-5 του Άρη. Τα γκολ για τους Λαρνακείς πέτυχαν οι Τολμές και Τρισκόφσκι εις διπλούν και ο Ακοράν.

Α΄ Ημίχρονο:

Mε τους καλύτερους οιωνούς μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ, αφού ήδη από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της και ευτύχησε μόλις στο 4΄ να ανοίξει το σκορ. Ο Ακοράν έδωσε ωραία κάθετη μπαλιά στο Τολμές ο οποίος έκανε το σουτ και νίκησε τον Νουρεντινόσκι κάνοντας το 1-0 για την ομάδα της Λάρνακας.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει τα επόμενα λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Πάμπλο.

Μάλιστα η ΑΕΚ θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία με τον Τολμές να κάνει τα γκολ της δυο στο 26΄. Τρία λεπτά αργότερα, οι ποδοσφαιριστές του Ι. Ιδιακέθ δεν θα αστοχήσουν και πάλι, ο Φλοριάν έστρωσε στον Τρισκόφσκι με τον τελευταίο με εύκολο τρόπο να κάνει το 2-0 και να βάζει γερές βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.

Όμως η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, στο 34΄ ο Ακοράν μετά από προσωπική ενέργεια πήρε το σουτ έξω από την περιοχή και «έγραψε» το 3-0 για του «κιτρινοπράσινους».

Στο 41΄ η ΑΕΚ θα κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Τολμές από τον Ευσταθίου ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Τρισκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκαν το 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των "κιτρινοπρασίνων".

Β΄ Ημίχρονο:

Η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο, αφού μόλις έντεκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψη ο Τολμές με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 0-5 σκοράροντας και αυτός εις διπλούν μετά τον Τρισκόφσκι.

Ο επιθετικός μονόλογος για την ομάδα της Λάρνακας συνεχίστηκε και στην συνέχεια. Στο 62΄ μάλιστα ο Ακοράν μετά από ατομική ενέργεια σούταρε όμως ο Νουρεντινόφσκι έδιωξε σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Νουρεντινόφσκι λέει όχι στο 0-6, αυτή την φορά σε κεφαλιά του Καταλά την οποία διώχνει σε κόρνερ. Στο 78΄ η ΑΕΚ θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία με τον Νέλσον, όμως και πάλι το τερματοφύλακας της «Ελαφράς ταξιαρχίας» θα αποτρέψει το έκτο γκολ.

Αρης: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Αουρέλιο (46'Παναγή), Ιονίτσα (68'Μαμμίδης), Νικολίτσα, Λεονάρντο, Κυριάκου, Νγκολόκ, Γιούσεφ, Ράντου

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα (64'Κάσες), Ακοράν, Τομάς, Τέτε, Τρισκόφσκι (74'Ρουσιάς), Μουρίγιο (60'Νέλσον), Λαμπάν, Τολμές