Επιτέλους «διπλό» στο ΓΣΠ και δεύτερη θέση (vids)

Σάββατο, 22/4/2017 - 18:45

Η ΑΕΚ με γκολ του Τρουγιόλς και αυτογκόλ του Κατελάρη επικράτησε εκτός έδρας της Ομόνοιας με 1-2. Για τους «πράσινους» μείωσε προσωρινά ο Σίλβα Κλέιτον.

Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ ανέβηκε στην δεύτερη θέση με 68 βαθμούς, έναντι 67 του Απόλλωνα, ο οποίος όμως έχει αγώνα  λιγότερο.

Η Ομόνοια παρέμεινε στους 57 βαθμούς και στην 5η θέση δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο την προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη.

Α΄ Ημίχρονο:

Μουδιασμένα μπήκαν στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 10΄ με γκολ του Τρουγιόλς. Ο Λαμπάν σέντραρε από αριστερά βρήκε  τον Τρουγιόλς, ο οποίος ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση της Ομόνοιας θα ρθει 17 λεπτά αργότερα, όταν με γκολ του  Σίλβα Κλέιτον οι «πράσινοι» ισοφάρισαν  το παιχνίδι.  Ο Μαργκάσα κέρδισε την μπάλα και έκανε το γύρισμα προς τον Βραζιλιάνο ο οποίος νίκησε τον Πάμπλο γράφοντα το 1-1.

Μετά την ισοφάριση η Ομόνοια προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και να ανατρέψει με δεύτερο γκολ το παιχνίδι, χωρίς όμως επιτυχία.

Δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο 43΄ η ΑΕΚ θα χάσει τεράστια ευκαιρία να πάρει και πάλι προβάδισμα. Οι «μαυροπράσινοι» κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Σοϊλέδη στον Φλοριάν, ο Γάλλος εκτέλεσε το πέναλτι όμως ο Παναγή έπεσε σωστά και απέκρουσε διατηρώντας το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Β΄ Ημίχρονο:

Πολύ μέτριο το πρώτο 20λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία θα ρθει στο 64΄ για την Ομόνοια. Ο Χριστοφή με ωραία προσπάθεια έβγαλε στην σέντρα βρήκε τον Κλέιτον ο οποίος πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε έλαχιστα έξω.

Η ΑΕΚ σε μια ανυποψίαστη φάση στο 75΄ θα καταφέρει να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ με αυτογκολ του Κατελάρη. Ο κύπριος μέσος προσπάθησε με το κεφάλι να γυρίσει πίσω στον Παναγή, ο γκολκίπερ της Ομόνοιας έκανε διαφορετική κίνηση από αυτή της μπάλα με αποτέλεσμα η τελευταία να καταλήξει στα δίκτυα της Ομόνοιας διαμορφώνοντας το 1-2.

Ομόνοια: Παναγή, Δημητρίου (84'Μπρέβελντ), Σοϊλέδης (46'Καρλίτος), Φλορέσκου, Κατελάρης, Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον (79'Αζίζ), Χριστοφή, Κύπρου, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΕΚ: Πάμπλο, Ορτίθ, Μουρίγιο, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαμπάν (72'Μπόλιεβιτς),  Λαρένα, Τομάς, Ακοράν, Τέτε (68'Χαραλαμπίδης), Φλοριάν (80'Μυτίδης)