Επιτέλους νίκη για την Άρσεναλ-Κλείνει η αυλαία με Σίτι

Δευτέρα, 12/3/2018 - 08:25

Τα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου (Μχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ) ήταν όλα τα λεφτά στην νίκη της Άρσεναλ επί της Γουότφορντ με 3-0.

Κι όμως υπάρχει ζωή στον πλανήτη Άρσεναλ. Μπορεί ο κόσμος στο Emirates να ήταν λιγότερος από ποτέ, όμως οι «κανονιέρηδες» παρουσίασαν μία… κανονική ομάδα που βρήκε μία καθαρή νίκη απέναντι στην Γουότφορντ (3-0), που πιθανότατα αδικείται από το τελικό σκορ.

Ο Μεσούτ Οζίλ έγινε ο παίκτης που φτάνει γρηγορότερα στις 50 ασίστ στην καριέρα του στην Premier League (μετά από 141 παιχνίδια), όταν με ένα συστημένο φάουλ βρήκε το κεφάλι του Μουστάφι, ο οποίος με καλοζυγισμένη κεφαλιά νίκησε τον Ορέστη Καρνέζη.

Ωστόσο, η Γουότφορντ στάθηκε με μεγάλη αξιοπρέπεια στο γήπεδο, παίζοντας στο μισό γήπεδο την Άρσεναλ στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, όπου θα μπορούσε κάλιστα να είχε ισοφαρίσει με κεφαλιά του Ρισάρλισον.

Η επιμονή των φιλοξενούμενων να παίζουν ψηλά όμως έφερε το δεύτερο γκολ, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, κι αφού ντρίμπλαρε τον Καρνέζη έκανε το 2-0 (59’).

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε το πρώτο του πέναλτι μετά από 7 χρόνια κι αρνήθηκε το 2-1 στον Τρόι Ντίνι, με την Γουότφορντ να σηκώνει λευκή σημαία.

Ο Μχιταριάν με ένα μάλλον χαλαρό σουτ έκανε το τελικό 3-0 στο 77ο λεπτό, με την Άρσεναλ να δίνει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις μετά το ματς απέναντι στην Μίλαν και να μειώνει την απόσταση από την ζώνη του Champions League στους 10 βαθμούς.

Η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει απόψε (12/03), με την αναμέτρηση ανάμεσα σε Στόουκ (19η) και Μάντσεστερ Σίτι (1η). Η θέση και μόνο των δύο ομάδων στη βαθμολογία, δείχνει πόσο πολύ θέλουν τη νίκη, με φαβορί σαφώς την ομάδα του Γκουαρδιόλα. Η αναμέτρηση θα προβληθεί από το Cytavision Sports 1 και HD.