Έψαξαν την νίκη όμως στο τέλος συμβιβάστηκαν (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/11/2018 - 18:51

Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες Ομόνοια και Ανόρθωση έμειναν στο 1-1. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Πρώτοι γκολ πέτυχαν οι γηπεδούχοι με κεφαλιά του Ραμίρες ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντουγκλάο με εκπληκτικό μακρινό σουτ έκανε το 1-1.

Οι δυο ομάδες στο δεύτερο μέρος είχαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το ζητούμενο.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα, πολλές οι λάθος μεταβιβάσεις με την Ομόνοια να κρατάει περισσότερο την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στην πρώτη τους ουσιαστικά φάση να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ στο 18΄ όταν ο Ραμίρες μετά από εκτέλεση κόρνερ νικάει τους αμυντικούς της Ανόρθωση και σκοράρει με κεφαλιά.

Παρά το γκολ η Ομόνοια συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη ουσιαστική απειλή της πολύ κακής Ανόρθωσης θα έρθει στο 22΄, το σουτ όμως του Μικελντάντζε από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο.

Η Ανόρθωση στο 39΄ θα χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Λαβόρδε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή ξέφυγε από την επιτήρηση των αντιπάλων του όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μεχία.

Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 42΄. Μετά από όμορφο συνδυασμό των  Πράνιτς-Λαβόρδε, ο πρώτος έδωσε στον Στρούνα όμως το σουτ του τελευταίου από το ύψος της περιοχής, κατέληξε έξω.

Η Ανόρθωση θα καταφέρει τελικά να ισοφαρίσει πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντουγκλαο, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και ακολούθως στα δίκτυα του Μεχία.

Β΄ ημίχρονο:

Χωρίς τον Ντάνιελ Πράνιτς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση, αφού ο Κροάτης ένιωσε ενοχλήσεις και έμεινε στα αποδυτήρια.

Τίποτα το αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου στο ΓΣΠ. Καλύτερη η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η Ομόνοια δεν μπορεί να

Βελτιωμένη η Ανόρθωση από το 40' και έπειτα, καθώς μπήκε με την ίδια όρεξη στο δεύτερο μέρος. Αγχωμένη δείχνει η Ομόνοια που προσπαθεί να αντιδράσει.

Στο 65΄ οι δυο ομάδες θα απειλήσουν με μακρινά σουτ με τους Εγγλέζου και Ντάρμπισαϊαρ, όμως οι Μεχία και Δημητρίου αντίστοιχα θα αποκρούσουν.

Δυο λεπτά αργότερα και πάλι το Ντάρμπισαϊαρ να κάνει το σουτ, όμως ο Δημητρίου και πάλι θα διώξει εντυπωσιακά.

Στο 72΄ το  φαλτσαριστό σουτ του Μικελτάντζε, θα πάει λίγο πάνω από την εστία του Μεχίας.

Στο 77΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ θα πάει λίγο έξω από την εστία του Δημητρίου.

Ένα λεπτό αργότερα η Ανόρθωση θα χάσει πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Σισέ έκανε από πλάγια το σουτ, ο Μεχίας απέκρουσε και ο Ντούρις στο... ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Οι ομάδες προσπαθούσαν για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να μπορέσουν τελικά να το πετύχουν.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Πρέτσε, Λόρα, Μανρίκε, Κατελάρης (69' Κούσουλος), Άλεξ, Γκόμεθ (81' Χριστοφή), Τζαρσίνιο (56' Ντάρμπισαϊαρ), Ραμίρες, Λόπεθ

Ανόρθωση: Δημητρίου, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Πράνιτς (46' Εγγλέζου), Ράγιος, Μικελτάντζε, Λαβόρδε (63' Σισέ), Ντούρις