Επτά γκολ στο "Αμμόχωστος" και νικήτης ο... Ερμής (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 30/1/2018 - 20:08

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ερμής επί της Αλκής επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-3 εκτός έδρας σε ένα παιχνίδι με ανατροπές και πολλά γκολ.

Α΄ ημίχρονο:

Το πρώτο ημίωρο κύλισε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες και με τον Ερμή να βάζει δύσκολα στην Αλκή, αφού οι «φτεροπόδαροι» έδειχναν πιο δραστήριοι στον αγωνιστικό χώρο. Η Αλκή έφθασε πρώτη κοντά στο γκολ με δυο προσπάθεια του Τιγκρουτζιά ενώ ένα σουτ του Κυπριανού στο 32΄ δεν βρήκε στόχο ενώ στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, στο 27ο λεπτό, Η Αλκή πήρε προβάδισμα. Σε μια γρήγορη επίθεση ο Ντουβεντρού κατέβασε με το κεφάλι εκτός περιοχής στον Φαμπρίτσιο ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Αραμπατζή, σημειώνοντας ένας εξαιρετικό γκολ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής τέσσερα λεπτά αργότερα αστόχησε εντός περιοχής ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μια κεφαλιά του Μαρτίνιουκ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο.

Β΄ ημίχρονο:

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, από στημένη φάση. Στο 53ο λεπτό ο Μαρτίνιουκ εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Πάρντο να μην μπορεί να αντιδράσει και το παιχνίδι να αποκτά εκ νέου μεγάλο ενδιαφέρον. Οι «φτεροπόδαροι» έφθασαν στην ολική ανατροπή στο 65ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μαρτίνιουκ αλλά κακώς δόθηκε, αφού δεν υπήρχε παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμεγκάρα που κέρδισε το Πάρντο με διπλή προσπάθεια. Η αντίδραση από τους γηπεδούχους δεν ήρθε ενώ ο Ερμής έφθασε και σε τρίτο γκολ με τον Μοντέιρο. Η Αλκή ήταν να μειώσει με τον Φαμπρίτσιο στην εκπνοή του παιχνιδιού ενώ ο Αρτάμπε έδωσε και πάλι «αέρα» δυο τερμάτων στον Ερμή ενώ ο Φαμπρίτσιο με χατ τρικ διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού(67΄ Μπιλάλ), Νγκομό, Μαάτσι, Αντρέου(83΄ Πιεράτσι), Τιγκρουτζιά(46΄ Σεμέδο), Φαπρίτσιο, Ρούκα, Ντιακιτέ, Γκλομπάρ.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ(87΄ Θεοδώρου), Εμεγκάρα, Ζαχάρια(63΄ Μπάουμαν), Αρτάμπε, Ψάλτης, Νταμσέφσκι, Μοντέιρο(83΄ Κωνσταντίνου), Κυπριανού.