Επτάψυχος Απόλλωνας και πάλι μίλησε στο τέλος (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 2/11/2017 - 21:58

Ο Απόλλωνας κατάφερε για ακόμη ένα παιχνίδι στις καθυστερήσεις να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας αυτή την φορά επί της Αταλάντα. «Χρυσός» σκόραρε για τους κυανόλευκους της Λεμεσού ο Ζελάγια ο οποίος με κεφαλιά στο 93΄ έδωσε τον ένα βαθμό στην ομάδα μας και την ελπίδα να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λίγκ. Για την Αταλάντα το σκορ άνοιξε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ίλισιτς στο 35΄. Πλέον ο Απόλλωνας ταξιδεύει στην Λυόν για να παίξει τα ρέστα του κόντρα στους Γάλλους.

Α΄ Ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο πέρασαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η πρώτη ευκαιρία θα έρθει στο 9΄ με τον Άλεξ, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπερίσα.

Μετά και την φάση του Άλεξ τα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι και το 27΄ δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων. Στο 27΄ η Αταλάντα θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία με τον Ίλισιτς ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, το μόνο όμως που κέρδισε ήταν ένα κόρνερ.

Στο 34΄ η Ιταλική ομάδα θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Ίλισιτς από τον Άλεφ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής θα εκτελέσει εύστοχα και θα κάνει το 0-1 για την Αταλάντα. Δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Αταλάντα θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία, όμως ο Πέδρο θα αποκρούσει σε κόρνερ.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ήταν η σειρά του Απόλλωνα να χάσει ευκαιρία. Ο Παπουλής θα ξεφύγει πολύ όμορφα από την επιτήρηση των αντιπάλων του θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα θα πάει έξω.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε στο δεύτερο μέρος αρκετά ορεξάτος θέλοντας να ισοφαρίσει άμεσα τον αγώνα. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε τα πρώτα λεπτά να δημιουργήσει κάποια φάση μπροστά από την εστία του Μπερίσα. Μάλιστα η Αταλάντα στο 54΄ θα έχει δοκάρι με τον Πετάνια, ο οποίος θα πάρει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Φρόλέ.

Μετα το 65΄ ο Απόλλωνας με την προσθήκη των Σκέμπρι και Γιάκολις έβαλε αρκετή πίεση της Αταλάντα βάζοντας ταυτόχρονα και τον κόσμο του στην εξίσωση. Στο 74΄ λίγο έλειψε η Αταλάντα να βάλει και δεύτερο γκολ, όμως ο Γιώργος Βασιλείου έδιωξε σε κόρνερ προ το Πετάνια.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Απόλλωνας θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Γιάκολις, ο Μπερίσα όμως θα διώξει σε κόρνερ την κεφαλιά του ποδοσφαιριστή των κυπελλούχων. Αυτή ήταν και η καλύτερη ευκαιρία του Απόλλωνα στον αγώνα μέχρι στιγμής.

Στο 86΄ η Αταλάντα είχε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα κάνοντας το 0-2. Ο Πετάνια έβγαλε την ομάδα το στην αντεπίθεση, βρήκε με τακουνάκι στον Ορσολίνι, ο τελευταίος σούταρε, όμως ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Όμως ο Απόλλωνας δεν είπε την τελευταία του λέξη και κτύπησε εκεί που το συνηθίζει, στις καθυστερήσεις. Ο Ζελάγια στο 93΄ μετά από μπαλιά του Πέδρο πήρε την κεφαλιά και έγινε ο «χρυσός» σκόρερ για την ομάδα σώσοντας τον ένα βαθμό για τους κυπελλούχους.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Άλεφ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεξ (76΄ Μάγκλιτσα) Ροντρίγκεζ, Σαρδινέρο (64΄ Σκέμπρι) Ζελάγια, Παπουλής (58΄ Γιάκολις)

Αταλάντα: Berisha, Cristante, Masiello, Palomino, Freuler, Caldara, Kurtic, Petagna, Hateboer, Spinazzola, Ilicic (54΄ Ορσολίνι)