Έσωσε την «παρτίδα» στο τέλος ο Απόλλωνας

Πέμπτη, 4/10/2018 - 23:53

Σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και δύναμη ο Απόλλωνας κατάφερε στο τελευταίο λεπτό να πάρει την ισοπαλία με πανέμορφο γκολ του Ζελάγια. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν κατά διαστήματα αρκετά καλή και κυρίως μετά την μείωση του σκορ έβαλε αρκετή πίεση στην Γαλλική άμυνα. Σίγουρα ο Απόλλωνας κρατάει την θετική εμφάνιση και κοιτάζει πλέον τον επόμενο αγώνα για το πρωτάθλημα με την Ομόνοια την ερχόμενη Κυριακή (07/10) και πάλι στο «ΓΣΠ».  Ερχόμενο παιχνίδι για τις Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις για τους Λεμεσιανούς στις 25 Οκτωβρίου στην Γερμανία απέναντι στην Άιντραχτ.

Δείτε εδώ το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της αναμέτρησης στο «ΓΣΠ» η Μαρσέιγ απώλεσε τεράστια ευκαιρία μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Κώστα Μήτρογλου. Ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε ολομόναχος στην «καρδιά» της άμυνας του Απόλλωνα όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο από κοντινή απόσταση με το κεφάλι.

Ο Γιούστε αν και ήταν αμφίβολος στο σημερινό παιχνίδι εν τέλει πήρε τη θέση στο βασικό σχήμα. Με την συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου ο κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα δεν μπόρεσε να συνεχίσει δίνοντας τη θέση του στον Μάρκοβιτς. Ο Κέβιν Μπρου πήγε στο κέντρο της άμυνας με τον Μαρκοβιτς να μπαίνει στο χώρο του κέντρου.

Στο 21ο λεπτό ο Λουις Γκουστάβο βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα και με σουτ στην κίνηση δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάλε ο οποίος ενστικτωδώς έσωσε την ομάδα της Λεμεσού.

Τεράστια ευκαιρία με τον Ζελάγια στο 21ο λεπτό ο οποίος πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως ο Πελέ έσωσε τους Μασαλούς.

Σε θέση βολής ο Φακούντο δύο λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Σούμαχ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού.

Β’ Ημίχρονο

Λάθος από τον Ζοάο Πέδρο στο 50ο λεπτό το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Παγιέτ ο οποίος με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για την Γαλλική ομάδα.

Στο 66ο λεπτό ο Μάγλιτσα βρέθηκε σε απόσταση βολής όμως η κεφαλιά που πραγματοποίησε ήταν αδύνατη και έδωσε την δυνατότητα στους αμυντικούς να σώσουν προ κενού τέρματος.

Στην αντεπίθεση ο Γκουστάβο Λουίς έξω από την μεγάλη περιοχή πραγματοποίησε το σουτ με την μπάλα να αναπηδά μπροστά από τον Βάλε και να καταλήγει στα δίκτυα για το 2-0 της Μαρσέιγ.

Άμεση σχετικά η απάντηση του Απόλλωνα που στο 74ο λεπτό με πανέμορφο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή από τον Μάρκοβιτς βρήκε το γκολ και μείωσε σε 2-1.

Στο 77ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όμως το πλασέ του Παπουλή πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Πελέ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης μετά το 85ο λεπτό ο Απόλλωνα έκλεισε στο μισό γήπεδο την Μαρσέιγ και προσπαθούσε συνεχώς να βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση με κάθε τρόπο.

Η ισοφάριση τελικά ήρθε για την Λεμεσιανή ομάδα στο 90ο λεπτό με τον Ζελάγια ο οποίος συνεργάστηκε πανέμορφα με τον Φώτη Παπουλή και από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Πελέ.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή):  Βάλε, Πέδρο, Γιούστε (Μάρκοβιτς 10’), Ρομπέρζ, Σουμά, Σαρδινέρο (Παπουλής 53’), Σακέτι, Μπρου, Καραγιόλ, Περέιρα, Σελάγια.

Μαρσέιγ (Ρούντι Γκαρσία): Πελέ, Σακάι (Σαρ 46’), Καμαρά, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Λόπεζ, Στρούτμαν, Λουίς Γκουστάβο (Σέρτιτς 74’), Ράντονιτς, Παγιέ, Μήτρογλου (Ζερμέν 46’).

Οι δηλώσεις του Σωφρόνη:

Για τον αγώνα: «Βλέπουμε πως σε αυτό το επίπεδο ο αντίπαλος ότι έκανε μας τιμώρησε. Όμως το να παίζεις με τη Μαρσέιγ, να χάνεις 0-2 και να βλέπεις τους παίκτες να το ανατρέπουν και να παλεύουν και για να κερδίσουν μόνο ικανοποιημένος μπορείς να είσαι. Θα ήταν αλλιώς αν προηγούμασταν αλλά όπως ήρθαν τα πράγματα μας ικανοποιεί».

Για τη χαμένη ευκαιρία στο 1-0: «Σίγουρα όταν χάνεις μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 και σου το κάνει στην επόμενη φάση 2-0, όλοι νόμισαν πως τελείωσε. Όμως έδειξαν οι παίκτες τι ψυχικά αποθέματα έχουν. Ας μην ξεχνάμε πως παίζαμε με τη φιναλίστ πέρσι στο Europa».

Για το στόχο της πρόκρισης: «Αυτοί οι όμιλοι είναι για να μας δίνουν εμπειρία και δυναμική σε Κύπρο και Ευρώπη. Θα προσπαθήσουμε να τους δούμε στα μάτια και να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Έχει το ρίσκο του αυτό απέναντι σε τέτοιες ομάδες όπως τον Παγιέ που είδαμε πόσο σπουδαίος είναι στο ένας εναντίον ενός και πως τελείωσε τη φάση».

Για τον κόσμο: «Θέλω να ευχαριστήσω όσους ήρθαν σε αυτή τη δύσκολη ώρα στο γήπεδο. Θα ήταν αλλιώς τα πράγματα με γεμάτο το γήπεδο. Χαίρομαι που όσοι ήρθαν επιστρέφουν χαρούμενοι στη Λεμεσό».