Ήταν ανάγκη να τελειώσει;

Τρίτη, 24/4/2018 - 23:34

Ένας ασύλληπτος Μοχάμεντ Σαλάχ, έχει πάρει από το χέρι τη Λίβερπουλ και την πηγαίνει προς την κορυφή. Ο Αιγύπτιος με δύο γκολ και ισάριθμες ασίστ, οδήγησε την ομάδα του Κλοπ σε θρίαμβο με 5-2 επί της πρώην του, Ρόμα και αν δεν συμβεί κάτι τρομερό (όπως και με την Μπαρσελόνα) στο «Ολίμπικο» οι «κόκκινοι» θα βρεθούν στον τελικό.

Στο 2ο λεπτό, ο Ντζέκο έστρωσε έξω στον Στρούτμαν που έκανε το πλασέ αλλά ο Κάριους μπλόκαρε, ενώ στην κόντρα ο Σαλάχ από δεξιά συνέκλινε προς τα μέσα και σούταρε αλλά ο Άλισον δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει. Το ματς είχε καλό ρυθμό αλλά στο 15’ ο Κλοπ είδε τον Τσάμπερλεϊν να αποχωρεί τραυματίας και  στο 18’ ο Κολάροβ έπιασε φοβερό σουτ από πολύ μακριά με την μπάλα να περνά από τον Κάριους και να σταματά στο δοκάρι.

Η Λίβερπουλ άγγιξε το γκολ στο 29’, καθώς ο Μανέ έφυγε από το κέντρο, βρέθηκε μόνος με τον Άλισον αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια και στο επόμενο λεπτό, ο Φιρμίνο από δεξιά έκανε όμορφη προσπάθεια και γύρισε την μπάλα στο πέναλτι αλλά ο Μανέ πλάσαρε απελπιστικά άουτ. Οι «κόκκινοι» πίεσαν κι άλλο και στο ίδιο λεπτό ο Σαλάχ από δεξιά έκανε το πλασέ με το αριστερά αλλά ο Άλισον έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στο 34’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μανέ.

Και τελικά στο 36’,  ο Σαλάχ από πλάγια δεξιά στην περιοχή έπιασε απίθανο σουτ με το αριστερά κι έστειλε την μπάλα στο γάμα του Άλισον για το 1-0. Μάλιστα στο 39’, μετά από κόρνερ, ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Άλισον και στο 40’ ο Βαϊνάλντουμ κατέβασε όμορφα και σούταρε με τη μία αλλά ο Άλισον του είπε όχι.

Η ομάδα του Κλοπ μπήκε δυνατά  στην επανάληψη και στο 56’, ο Σαλάχ έφυγε μόνος από δεξιά, πάτησε περιοχή και σέντραρε με τον Μανέ εξ επαφής να πλασάρει για το 3-0. Στο 60’  ο Ρόμπερτσον έκανε το σουτ από το πέναλτι αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώματα, αλλά στο επόμενο λεπτό, ο Σαλάχ έκανε νέα μαγική κίνηση από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Φιρμίνο σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 4-0.

Στο 65’ μετά από κόρνερ ο Άλισον έχασε την μπάλα, ο Βαϊνάλντουμ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Φάτσιο έκοψε, ενώ στο 69’ μετά από κόρνερ του Μίλνερ ο Φιρμίνο πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά κι έκανε το 5-0.

Στο 73ο λεπτό, ο Σικ πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά ο Κάριους μπλόκαρε, ενώ στο 81’ ο Ναϊνγκολάν έβγαλε κάθετη μπαλιά, ο Ντζέκο κατέβασε μόνος του στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ και με πλασέ μείωσε σε 5-1. Και μάλιστα στο 85’ οι Ιταλοί κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Μίλνερ και ο Περότι από την άσπρη βούλα έκανε το 5-2.

Σχεδόν με τη λήξη ο Ντζέκο απείλησε με όμορφο σουτ που έφυγε ελάχιστα έξω.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ, Τσάμπερλεϊν (18’ Βαϊνάλντουμ), Φιρμίνο (90+2’ Κλάβαν), Μανέ, Σαλάχ (75’ Ινγκς)

ΡΟΜΑ: Άλισον, Ζουάν Ζέσους (67’ Περότι), Μανωλάς, Φλορέντζι, Φάτσιο, Ντε Ρόσι (67’ Γκοναλόν), Κολάροβ, Στρούτμαν, Ναϊνγκολάν, Νζτέκο, Ουντέρ (46’ Σικ)