Ήττα μεν, αξιοπρεπέστατη εμφάνιση δε από τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 13/9/2017 - 23:44

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με 3-0 με δυο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα του Ράμος. Οι πρωταθλητές μας πραγματοποίησαν αξιοπρεπέστατη εμφάνιση, αφού δέχθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες από τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν σχεδόν πλήρως τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Α΄ Ημίχρονο:

Η Ρεάλ από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον δικό της ρυθμό κρατώντας την μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Βάτερμαν.  Από την άλλη πλευρά ο ΑΠΟΕΛ έκανε την πρώτη του ευκαιρία με τον Λάγο στο 10΄ ο οποίος σούταρε από πολύ μακριά αναγκάζοντας τον Νάβας να διώξει σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα στο 12΄ ο Εμπεσίλιο βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Ρεάλ, προσπάθησε να σουτάρει με τους αμυντικούς των Μαδριλένων να διώχνουν. Στην συνέχεια της φάσεις ο Ίσκο πήρε την μπάλα κατέβασε, έδωσε στον Μπέιλ ο οποίος με μια διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Ρονάλντο ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκόρ.

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν και στα επόμενα λεπτά να έχουν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας χωρίς όμως η Ρεάλ να πετύχει μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ ουσιαστικά δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, πλην της φάσης του γκολ.

Β΄ Ημίχρονο:

Η Ρεάλ μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας ουσιαστικά να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ευτύχησαν μόλις στο 51΄ να διπλασιάσουν τα γκολ τους και πάλι με τον Ρονάλντο ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το αυστηρό πέναλντι που δόθηκε εις βάρος του Λάγο.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ίσκο θα σουτάρει με τον Βάτερμαν να διώχνει μακριά με τα πόδια.

Στο 61΄ ήταν η σειρά του Ράμος να χρηστεί σκόρερ, ο οποίος από κοντά έκανε το ανάποδο ψαλίδι και νίκησε τον ανήμπορο Βάτερμαν.

Στο 67΄ ο Ρονάλντο θα βρει ακόμη μια ευκαιρία αυτή την φορά από πλάγια θέση, με τον Βάτερμαν να λέει και πάλι όχι.

Σταδιακά έπεσε αρκετά ο ρυθμός με την Ρεάλ να αρκείται στο 3-0. Ο ΑΠΟΕΛ θα δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ στο 74΄ με τον Αλωνεύτη να κάνει εξαιρετική προσπάθεια και τον Ντε Καμάργκο να σουτάρει χωρίς όμως να απειλεί τον Νάβας.

Έξι λεπτά πριν το τέλος ο Ρονάλντο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με πλασέ μετά από παράλληλη πάσα του Μόντριτς όμως το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ακόμα ένα τέρμα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ για την Ρεάλ. Ο Ρονάλντο έφυγε ταχύτατα από αριστερά, έδωσε στον Μαγιοράλ ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με τον βοηθό να σηκώνει την σημαία του.

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε στον πρώτο του αγώνα για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με 3-0 από την Ρεάλ.

Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Ρονάλντο, Μόντριτς, Μπέιλ (82΄ Μαγιοράλ) Μαρσέλο, Κασεμίρο, Ίσκο (72΄ Θεβάγιος) Κόβατσιτς (25΄ Κρος)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (73΄ Ζαχίντ) Αλωνεύτης, Σαλάι (60΄ Φαρίας) Ντε Καμάργκο (83΄ Ποτέ)

Διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα

Διαβάστε τις δηλώσεις του Γιώργου Δώνη μετά το τέλος του αγώνα:

«Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε ρεαλιστές, ξέραμε το βαθμό δυσκολίας από την αρχή, είναι μια σημαντική εμπειρία. Όταν είναι κάτι παραπάνω από τις δυνάμεις σου δεν μπορείς κάτι. Όλα αυτά τα παιχνίδια μπορούν να σε δυναμώσουν και να σου δώσουν μόνο θετικά στοιχεία.

Ήταν όπως το περίμενα είχαμε την οργάνωσή μας κλείσαμε σωστά τους χώρους. Πιστεύω μπορούσαμε να αποφύγουμε το γκολ που το δεχθήκαμε κάπως εύκολα. Από τα νέα μας τα παιδιά περιμέναμε περισσότερα πράγματα, θεωρώ ότι τα νέα παιδιά όπως ο Ζαχίντ ο Σαλάι και ο Βούρος μπορούν να κάνουν περισσότερα πράγματα ωστόσο σήμερα τους έλειπε η αυτοπεποίθηση, είχαν και άγχος... Πιστεύω ότι μέσα από αυτή την διαδικασία θα γίνουμε πιο δυνατοί, μπορεί να κουράζονται αλλά γίνονται καλύτεροι και μαζί τους και η ομάδα, κοιτάμε να παλέψουμε τα παιχνίδια που θα ειδικά στην έδρα μας θα είναι εντελώς διαφορετικά».

Ζιντάν: «Είμαι σίγουρος πως στην έδρα του θα μας δυσκολέψει»

«Είμαι ευχαριστημένος για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί. Βελτιωθήκαμε στο δεύτερο, είχαμε ρυθμό. Δικαιούμασταν τη νίκη και την πήραμε. Με ικανοποιεί που δεν δεχθήκαμε γκολ. Σε γενικές γραμμές ήταν μια καλή βραδιά για εμάς. Αυτό που μου άρεσε από το ΑΠΟΕΛ είναι ότι έπαιξε χωρίς κόμπλεξ μέσα σε ένα πολύ μεγάλο στάδιο. Ξέραμε πως αυτή η ομάδα έχει πείρα από μεγάλα γήπεδα και φάνηκε στο παιχνίδι της. Αν ρίσκαρε λίγο περισσότερο θα μας έφερνε σε δύσκολη θέση. Είμαι σίγουρος πως στην έδρα του θα μας δυσκολέψει».