Εύκολα συνέχισαν οι «μεγάλοι» στην Πρέμιερ Λιγκ

Κυριακή, 30/9/2018 - 00:18

Στα σημαντικότερα ματς των 17:00 της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι έπιασε κορυφή μετά τη νίκη της επί της Μπράιτον. Ο Στέρλινγκ έκανε πράγματα να συμβούν για τους Πολίτες και ήταν η κινητήριος δύναμη για τους παίκτες του Γκουαρδιόλα.

Ο Άγγλος εξτρέμ άνοιξε το σκορ στο 29’ μετά από ασίστ του Σανέ και στο δεύτερο ημίχρονο από εκτελεστής έγινε δημιουργός για το 2-0 του Αγουέρο στο 66’ που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την Μάντσεστερ Σίτι να πιάνει έστω και προσωρινά κορυφή.

Η Άρσεναλ στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι, νίκησε τη Γουότφορντ (2-0), έφτασε τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και πιστοποίησε πως βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα σε αυτό το σημείο της σεζόν. Οι Κανονιέρηδες σίγουρα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην πολύ καλά δουλεμένη ομάδα του Γκράθια, με τα γκολ να έρχονται στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Κάθκαρτ στο 81’ άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ και ο Οζίλ στο 83’ έκανε το τελικό 2-0 σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του Ουνάι Έμερι.

Τέλος η Τότεναμ, είδε τον Κέιν να συνδέεται με τα αντίπαλα δίχτυα. Και όταν γίνεται αυτό, η ομάδα του Ποκετίνο συνήθως δεν αντιμετωπίζει προβλήματα. Έτσι έγινε και στο εκτός έδρας ματς της έτερης ομάδας του Λονδίνου κόντρα στην Χάντερσφιλντ, με τον Κέιν να σκοράρει δις στο πρώτο ημίχρονο (25’ και 34’) και να δίνει τη δεύτερη σερί νίκη στην ομάδα του (2-0) μετά από δύο σερί ήττες.