Γαλλο-Ισπανική "μονομαχία" στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ

Παρασκευή, 4/5/2018 - 00:35

Μαρσέιγ και Ατλέτικο θα βρεθούν στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ την 16 Μαΐου στην Λυών.

Οι Γάλλοι παρότι ηττήθηκαν με 2-0 από την Ζάλτσμπουργκ τελικώς με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης του κεντρικού αμυντικού Ρονάλντο κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη πρόκριση.

Στον άλλο αγώνα η Ατλέτικο με ένα γκολ του Ντιέγκο Κόστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Άρσεναλ και με το εκτός έδρας 1-1 της προηγούμενης βδομάδας πήρε την πρόκριση.

Ατλέτικο-Άρσεναλ

Η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 την Άρσεναλ και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πέρασε στον τελικό του Europa League. Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και θα βρεθούν σε ακόμη έναν ευρωπαϊκό τελικό. Πικρό ευρωπαϊκό αντίο για τον Βενγκέρ.

Στο 6ο μόλις λεπτό, ο Κόστα κέρδισε δύο κόντρες και μπήκε από δεξιά στην περιοχή αλλά μόνος με τον Οσπίνα πλάσαρε άουτ, ενώ στο 9’ όλο το γήπεδο πάγωσε με τον τραυματισμό του Κοσιελνί που αποχώρησε με φορείο.

Ο ρυθμός δεν ήταν καθόλου καλός από εκεί και πέρα και η επόμενη καλή φάση ήταν ένα γύρισμα του Οζίλ από αριστερά το οποίο έδιωξε δύσκολα η άμυνα των Ισπανών. Στο 37’ μετά από διώξιμο της άμυνας της Άρσεναλ ο Κόκε έπιασε μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω και  στο επόμενο λεπτό ο Γκριζμάν έκανε απίθανο γύρισμα μέσα από την περιοχή με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Οσπίνα. Και στο 45+2’ ο Γκριζμάν έβγαλε φοβερή κάθετη για τον Ντιέγκο Κόστα, εκείνος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με πλασέ έγραψε το 1-0.

Στο 55’ ο Κόστα άδειασε από δεξιά έναν αντίπαλο αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, ενώ στο 59’ ο Γκριζμάν εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 63’ ο Τζάκα έπιασε πολύ καλό μακρινό σουτ αλλά ο Όμπλακ έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ και το 67’ ο Κόστα από αριστερά έκανε μαγική ενέργεια κι έδωσε στον Γκριζμάν ο οποίος κόπηκε.

Στο 72’ ο Μχιταριάν έπιασε όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 76’ ο Γκριζμάν τσίμπησε πανέμορφα αλλά πριν σουτάρει κόπηκε από τον Τζάκα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένες, Ερνάντες, Γοδίν, Παρτέι (90+3’ Σάβοτς), Βιτόλο (74’ Κορέα), Κόκε, Γκριζμάν, Σαούλ, Γκάμπι, Ντιέγκο Κόστα (83’ Τόρες)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Κοσιελνί (11’ Τσέιμπερς), Μπεγερίν, Μονρεάλ, Μουστάφι, Ράμσεϊ, Λακαζέτ, Γουΐλσιρ (69’ Μχιταριάν), Οζίλ, Τζάκα, Γουέλμπεκ

Ζάλτσμπουργκ-Μαρσέιγ

Σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 14 χρόνια η Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί έχασαν με 2-1 από τη Σάλτσμπουργκ στην παράταση αλλά το γκολ του Ρολάντο στο 116’ ήταν αρκετό για να τους χαρίσει την πρόκριση. Η ομάδα του Γκαρσιά είχε κερδίσει με 2-0 στη Γαλλία με τη Σάλτσμπουργκ να επικρατεί με το ίδιο σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στο 6ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Παγέτ, ο Οκάμπος από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει τέρμα, ενώ στο 9’ ο Πελέ έδιωξε με δυσκολία τη σέντρα του Αϊνταρά. Στο 13ο λεπτό, ο Νταμπούρ έκανε το σουτ με τον Πελέ να λέει όχι ενώ στην επαναφορά ο Σαμασέκου πλάσαρε αλλά ο κίπερ της Μαρσέιγ ήταν και πάλι εκεί. Στο 17’ ο Σανσόν έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 46’ το σουτ του Οκάμπος από αριστερά πέρασε λίγο έξω και στο 49’ ο Παγέτ έσπασε την μπάλα στον Ζερμέν, που πλάσαρε κατευθείαν αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα απ' την εστία. Όμως στο 53’, ο Αϊνταρά πέρασε τη μισή Μαρσέιγ και με όμορφο τσίμπημα από το πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Σάλτσμπουργκ.

Στο 58’ ο Ραμάλιο έπιασε φοβερό μακρινό σουτ αλλά  ο Πελέ έδιωξε δύσκολα και στο 65’ οι Αυστριακοί ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Αϊνταρά σέντραρε από δεξιά, ο Νταμπούρ από θέση οφσάιντ πίεσε τον Ραμί και η μπάλα στρώθηκε στον Σλάγκερ που έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε και στον Σαρ και κατέληξε στα δίχτυα του Πελέ για το 2-0.

Στο 69’ μετά από κόρνερ η κεφαλιά του Ραμάλιο πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά μετά, η μπάλα έφτασε στον Χουάγνκ, που έπιασε ωραίο σουτ, όμως ο Πελέ έσωσε την Μαρσέιγ.

Στο 73’ μετά από σέντρα του Παγέτ ο Τοβέν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βάλκε, ενώ στο 87’ ο Τοβέν γύρισε την μπάλα που βρήκε πεντακάθαρα στο χέρι του Καρ αλλά ο διαιτητής παρότι ήταν κοντά έκλεισε τα μάτια.

Και στο 90’ ο Ντζιέ πήρε την κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Παγέτ, όμως η μπάλα κόντραρε κι έφυγε δίπλα απ' την εστία.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 92’ μετά από διώξιμο της άμυνας της Σάλτσμπουργκ ο Ανγκισά έπιασε φοβερό σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο έξω και στο 99’ μετά από κόρνερ ο Καλέτα Καρ πήρε από κοντά την κεφαλιά και ο Πελέ πραγματοποίησε μαγική απόκρουση. Στο 102’ ο Νταμπούρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε έξω και στο 116’ ήρθε η λύτρωση για τη Μαρσέιγ.

Ο Παγέτ εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ και ο Ρολάντο με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Και στο 119’ αποβλήθηκε ο Αϊνταρά με 2η κίτιρνη.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Σλάγκερ (84’ Μιναμίνο), Λάινερ, Γκούλμπραντσεν (69’ Χουάνγκ), Αϊνταρά, Καλέτα Καρ, Σαμασέκου, Μπερίσα, Νταμπούρ, Ούλμερ (96’ Πόνγκρασιτς), Ραμάλιο

ΜΑΡΣΕΪΓ: Πελέ, Λόπες (66’ Ανγκισά), Ραμί, Οκάμπος, Σανσόν (101’ Ρολάντο), Παγέτ, Αμαβί, Σαρ, Γκουστάβο, Τοβέν, Ζερμέν (84’ Ντζιέ)