Για τη ρελάνς Απόλλωνας, ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 1/10/2017 - 09:40

Έκτη αγωνιστική, μέρος δεύτερο στο Πρωτάθλημα Cyta, με τέσσερις αγώνες στο μενού.

Απόλλωνας και ΑΕΛ μετά το μεταξύ τους ισόπαλο παιχνίδι και ο ΑΠΟΕΛ ψάχνουν την επιστροφή στις νίκες, ενώ αμφίρροπο αναμένεται το ματς ανάμεσα σε Δόξα και Άρη.

Στις 18:00 ο Απόλλωνας υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο, ενώ την ίδια ώρα στο Δασάκι της Άχνας η ομάδα του Εθνικού υποδέχεται την ΑΕΛ.

Στις 19:00 η Δόξα Κατωκοπιάς φιλοξενεί στο Μακάρειο τον Άρη και στις 20:00 η Αλκή υποδέχεται στο «Στάδιο Αμμόχωστος» τον ΑΠΟΕΛ.

Θυμίζουμε πως ακολουθεί διακοπή στα εθνικά πρωταθλήματα, με την επιστροφή στη δράση να είναι ορισμένη για το Σαββατοκύριακο 14-15 Οκτωβρίου.

Τι έγινε το Σάββατο (30/09)
Στις καθυστερήσεις κρίθηκαν τα δύο από τα τρία παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta που έγιναν το Σάββατο.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε ισοπαλία από την Ομόνοια με 1-1 στο ΓΣΠ. Ο Χρυσοβαλάντης Καπαρτής σκόραρε με κεφαλιά ισοφαρίζοντας το τέρμα που είχε πετύχει ο Λεάντρο Γκονζάλες στο 51'.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 7 βαθμούς και η Ομόνοια στους 8.

Στο «ΑΕΚ Αρένα» ο Καμαρά σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και διατήρησε το αήττητο της Ανόρθωσης η οποία εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την ΑΕΚ.

Ο Φλοριάν άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο 77' για να έρθει το γκολ στις καθυστερήσεις από τον Καμαρά με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ανόρθωση παραμένει πρώτη με 14 βαθμούς έναντι 10 της ΑΕΚ.

Στο «Στέλιος Κυριακίδης» στην Πάφο η τοπική ομάδα νίκησε με 2-1 τον Ερμή και βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση.  Οι δύο ομάδες έχουν δώσει από πέντε αγώνες στο Πρωτάθλημα Cyta με την Πάφο να έχει 8 βαθμούς και τον Ερμή 3.

Ο Ερμής προηγήθηκε με το Γεωργιάδη στο 11ο λεπτό.  Εξαιρετικό το τέρμα του ποδοσφαιριστή του Ερμή που είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός εστίας και σκόραρε με σουτ από τη μεσαία γραμμή.

Ο Ντομίνγκες στο 48' και ο Γκουλόν στο 73' έφεραν την ανατροπή των δεδομένων και τη νίκη για την ομάδα της Πάφου.