Γιουβέντους και Νάπολι συνεχίσουν χέρι-χέρι την "μάχη" για το Σκουντέτο

Δευτέρα, 19/2/2018 - 11:47

Γιουβέντους και Νάπολι συνεχίζουν χέρι-χέρι την κούρσα του πρωταθλήματος αφού και οι δυο πέρασαν νικηφόρα στους αγώνες που είχαν. Η Νάπολι επικράτησε εντός έδρας της Σπαλ και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 66 βαθμούς και η Γιουβέντους την Τορίνο διατηρώντας απόσταση ενός βαθμούς από την ομάδα της νότιας Ιταλίας. Αμφότερες επικράτησαν με 1-0.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα (19/2) με τον αγώνα Λάτσιο-Βερόνα (21:45 Cytavision sport2).

Διαβάστε τις καλύτερες φάσεις από το Derby Della Mole:

]Ένα γκολ του Άλεξ Σάντρο στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετό στην Γιουβέντους ώστε να νικήσει στο εκτός έδρας ντέρμπι (0-1) την Τορίνο.

Στο «Derby della Mole», οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» στο 15ο λεπτό τον Ιγκουαΐν λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, ωστόσο παρά την απουσία του Αργεντινού δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις για ένα γκολ. Στο 20' ο Ντε Σιλβέστρι απομάκρυνε πάνω στην γραμμή σουτ του Ντάγκλας Κόστα για να έρθει εντέλει το τέρμα 13 λεπτά αργότερα.

Μετά από κούρσα του Άλεξ Σάντρο στην μεσαία γραμμή, η μπάλα πέρασε στον Μπερναντέσκι ο οποίος με παράλληλη σέντρα βρήκε στην «καρδιά» της άμυνας τον αμαρκάριστο Βραζιλιάνο που είχε κάνει κίνηση φορ και σημείωσε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «γκρανάτα» έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η ομάδα του Αλέγκρι έκανε άψογη διαχείριση του προβαδίσματός της και παρά το γεγονός πως απώλεσε καλή ευκαιρία με τον Ντιμπάλα στο 66' πήρε σημαντικό τρίποντο.