Γκολ για Κάστανο, Ιωάννου, Κυπριανού και Γκόγκιτς, ασίστ για δύο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 27/2/2023 - 12:25

Είναι, ίσως, από τα πλέον παραγωγικά Σαββατοκύριακα για τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό, τουλάχιστον για τη φετινή περίοδο. Από αυτούς που αγωνίστηκαν, τέσσερις χρίστηκαν σκόρερ, δύο μοίρασαν ασίστ, ενώ ένας είχε την τιμή να φοράει το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο μεγαλύτερο ντέρμπι του Βελγίου. Αναφερόμαστε, φυσικά, στον Κωνσταντίνο Λαΐφη, που καθοδήγησε τη Σταντάρ Λιέγης στο εκτός έδρας 2-2 στην έδρα της Άντερλεχτ.

Στην Ιταλία, ο Γρηγόρης Κάστανος άνοιξε λογαριασμό για φέτος με τη φανέλα της Σαλερνιτάνα στη Σέριε Α. Ο Κύπριος μέσος σκόραρε ένα πανέμορφο τέρμα (το 2ο για την ομάδα του) με μονοκόμματο σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 65’, αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα της Μόντζα, στην εντός έδρας νίκη με 3-0.

Δείτε το γκολ στο 1:31

Σκόρερ χρίστηκε και ο έτερος «Ιταλός» αυτής της λίστας. Ο Νικόλας Ιωάννου δεν άρχισε βασικός στο ματς κόντρα στην Κοζέντζα, όμως τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του, σκόραρε το τέταρτο γκολ της ομάδας του.

Δείτε το τέρμα στο 3:17

Στην Αγγλία, ο Έκτορ Κυπριανού πέτυχε το δεύτερο φετινό του γκολ με τη φανέλα της Πίτερμπρο. Ο Αγγλοκύπριος σημείωσε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Πλίμουθ.

Δείτε τη φάση στο 0:27

Στη Σκωτία, σεφτέ στα γκολ έκανε ο Άλεξ Γκόγκιτς, με τον διεθνή άσο να γλιτώνει τη Σεντ Μίρεν από την ήττα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στην έδρα της Σεντ Τζόνστοουν στο 86’.

Δείτε το γκολ του Γκόγκιτς στο 36:32

Παραμένουμε στο Ηνωμένο Βασίλειο, καθώς ο Ρούελ Σωτηρίου ήταν πρωταγωνιστής για τη Λέιτον Όριεντ. Ο νεαρός Αγγλοκύπριος μεσοεπιθετικός μοίρασε δύο ασίστ, στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Γκρίμσμπι. Πρώτα στο 25’, όταν η ομάδα του άνοιξε το σκορ και ύστερα στο 68’, όταν διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Οι ασίστ του Σωτηρίου στο 0:13 και στο 1:20

Τέλος, η Κρόουλι Τάουν του Νικ Τσαρούλλα γνώρισε βαριά ήττα με 5-2 εντός έδρας από την Κάρλαϊλ. Πάντως, ο Αγγλοκύπριος αριστερός μπακ κατέγραψε ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του.

Δείτε την στο 1:13

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος της ομάδας του στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Πλίμουθ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έβγαλε ασίστ και στα δύο τέρματα της ομάδας του, στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Γκρίμσμπι. Αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και πήρε κίτρινη στο 75’.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στη Γκρίμσμπι.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στη βαριά εντός έδρας ήττα με 5-2 από την Κάρλαϊλ, βγάζοντας την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σάτον.

Τέιτ Τράστι (Χάρτλπουλ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 3-3 κόντρα στη Γουόλσολ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος της ομάδας του στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μόντζα. Αντικαταστάθηκε στο 75’.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε αλλαγή στο 67’, δέχθηκε κίτρινη ένα λεπτό αργότερα και στο 71’ σκόραρε το τέταρτο γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Κοζέντζα.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από το Μαγδεβούργο.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Αγωνίστηκε βασικός και με το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στην Άντερλεχτ, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Γκενκ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σιντ Τρούιντεν.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Η Σπόρτινγκ αγωνίζεται σήμερα (27/2) κόντρα στην Εστορίλ εντός έδρας. Στο προηγούμενο ματς κόντρα στη Σάβες (νίκη με 3-2 εκτός έδρας), ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 71’.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Λαμία. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 56’.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού τέρματος της ομάδας του στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Σεντ Τζόνστοουν.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Σπάρτακ Τρνάβα.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χαποέλ Χάιφα): Βασικός στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στην Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Αλμπιρέξ Νιγκάτα.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι αγωνίζεται τα ξημερώματα της Τρίτης (28/2) κόντρα στους Πόρτλαντ Τίμπερς.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Μοχούν Μπαγκάν. Ο Κύπριος αμυντικός ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις στην Ινδία, με απολογισμό 18 συμμετοχές και 1 γκολ.

Πηγή φωτογραφίας: Salernitana U.S. (Facebook page)