Γκολ, θέαμα και ανοιχτοί λογαριασμοί στο "Μακάρειο" (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 14/2/2018 - 20:54

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιακός αφού σε ένα πλούσιο σε γκολ αγώνα εξήλθαν ισόπαλες 3-3 και τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό του «Αμμόχωστος». Η Ν. Σαλαμίνα προηγήθηκε με τους Μακρίεφ και Πόλιανέτς, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με δυο γκολ του Τριμπό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με τον Καρλάο, όμως ο Μιγκελίτο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με το δεξί στον αγώνα… αφού κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 8΄ με τον Μακρίεφ, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

Στο 33΄ η Νέα Σαλαμίνα διπλασίασε τα γκολ της με τον Πόλιανετς. Ο ποδοσφαιριστής των «Ερυθρολεύκων» έγινε κάτοχος της μπάλας με πλάτη στο αντίπαλο τέρμα, λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, γύρισε, έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Κωνσταντίνου.

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του δευτέρου μέρους μείωσε στο σκορ με τον Τριμπό(50΄). Ο Τόρες πέρασε στον Τριμπό από αριστερά, αυτός προσποιήθηκε, συνέκλινε και έκανε το συρτό - διαγώνιο σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κίρεφ.

Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ πάλι με τον Τριμπό ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ στην κίνηση νίκησε εκ νέου τον Κίρεφ.

Στο 87΄ η Νέα Σαλαμίνα θα πάρει και πάλι προβάδισμα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Καρλάο ο οποίος από πλάγια κατάφερε να νικήσει τον Κωσταντίνου.

Όμως ο Ολυμπιακός πάρα την ψυχρολουσία είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και κατάφερε με τον Μιγκελίτο στο 91΄ να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ο Τριμπό έκανε την σέντρα και ο Μιγκελίτο από κοντά πήρε την κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Κωνσταντίνου, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες (77'Καπαρτής), Παχίπης, Βαλικάεφ, Χριστοφίδης, Ζιάμπαρης, Τριμπό, Πολίτσι (73'Κάστρο).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίρεφ, Σεργίου, Καρώ, Μακρίεφ (71'Καρλάο), Κούσουλος, Πόλιανετς, Χατζηκωνσταντή, Τιάγκο, Νουρ, Κορέια, Ρέινολντς.