Γκουαρδιόλα: «Ο Ρόντρι μάς απογοήτευσε»

Κυριακή, 24/9/2023 - 10:38

Τη δυσαρέσκειά του για την αναίτια αποβολή του Ρόντρι, στη νίκη (2-0) της Μάντσεστερ Σίτι εναντίον της Νότιγχαμ Φόρεστ, εξέφρασε ο Πεπ Γκουαρντιόλα μετά τη λήξη του αγώνα.

O Iσπανός μέσος άγγιξε στιγμιαία τον λαιμό του Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου της αναμέτρησης, με τον διαιτητή Άντονι Τέιλορ να του δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Για την αχρείαστη αυτή ενέργεια του παίκτη του ρωτήθηκε ο Καταλανός τεχνικός στη συνέντευξη τύπου του.

«Μας απογοήτευσε. Δεν μου αρέσει να παίζουμε με δέκα παίκτες εξαιτίας δικών μας λαθών», ανέφερε χαρακτηριστικά.

«Μακάρι να μάθει από αυτό. Στο ημίχρονο είπα στα παιδιά να είναι προσεκτικά, όμως ο Ρόντρι δεν μπορούσε να είναι. Ζήτησε συγνώμη όμως από την υπόλοιπη ομάδα», έκλεισε ο προπονητής των πρωταθλητών Αγγλίας και Ευρώπης.

Ο 27χρονος θα χάσει τα επόμενα τρία εγχώρια παιχνίδια της Σίτι, εναντίον των Νιουκάσλ, Γουλβς και Άρσεναλ.