Γλίτωσε το… χουνέρι από τον Μπόλονι η Μαρσέιγ

Σάββατο, 19/8/2023 - 09:15

Με έντονα τα… σημάδια από τον αποκλεισμό στα προκριματικά του Champions League από τον Παναθηναϊκό, η Μαρσέιγ «γκέλαρε» και στο πρωτάθλημα, μένοντας στο 2-2 με τη Μετς.

Μάλιστα, οι Μασσαλοί φλέρταραν με ακόμη μεγαλύτερο κάζο, αφού «έσωσαν» τον βαθμό με γκολ του Βιτίνια, στο 82ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν μόλις στο 14’ με τον Σογκλό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μαρσέιγ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω VAR. Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι Μασσαλοί και στο δεύτερο μέρος με τον Ρονζιέ να σκοράρει στο 52’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ξανά μέσω VAR, για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Περίπου έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής με κόκκινη κάρτα του Λο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να… σοκάρουν τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Σαμπαλί με ένα τυχερό τέρμα (αφού η μπάλα κόντραρε και πήρε περίεργη τροχιά) έκανε το 1-1 στο 65’. Μάλιστα, στο 71’ η Μαρσέιγ δέχτηκε και νέο… χτύπημα, αφού η Μετς έκανε την ανατροπή με γκολ του Μικαουτάντζε, με την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του Πάου Λόπεθ.

Παρ’ όλα αυτά, η Μαρσέιγ βρήκε τα αποθέματα να απαντήσει, έχοντας αρχικά δύο δοκάρια και βρίσκοντας την ισοφάριση στο 82’ με τον Βιτίνια.

Έτσι, οι Μασσαλοί πήγαν στο 4 βαθμούς, ενώ αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για τη Μετς στη φετινή Ligue 1.

*πηγή φωτογραφίας: fcmetz.com