Γλίτωσε την ήττα από τη Λειψία με τρομερό come-back η Μπάγερν

Σάββατο, 30/9/2023 - 21:39

Τιτανομαχία με νικήτρια τη… Λεβερκούζεν!

Σε ένα απολαυστικό ματς, η Λειψία έμεινε στο 2-2 με την Μπάγερν Μονάχου, η οποία γλίτωσε την ήττα χάρη σε φοβερό come-back στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνη στην κορυφή η φοβερή Λεβερκούζεν, δεύτερη η απίθανη Στουτγάρδη, με την Μπάγερν να ακολουθεί στην 3η θέση, αλλά οι αποστάσεις να είναι ιδιαίτερα κοντινές από το 1 ως το 7 (σσ. τέσσερις πόντοι).

Η Μπάγερν άγγιξε το προβάδισμα στο 4’ αλλά ο Μουσιάλα νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μπλάσβιτς, με την Λειψία να ψάχνεται διαρκώς στην κόντρα και να βρίσκει το προβάδισμα στο 20ο λεπτό με αυτόν τον τρόπο, με τον Σλάγκερ να σερβίρει το 1-0 του Οπεντά!

Έξι λεπτά αργότερα δε και μετά από σύγχυση στα καρέ της Μπάγερν, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λουκεμπά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, οι οποίοι διατήρησαν το 2-0 ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική εικόνα, αφού οι Βαυαροί βγήκαν ψηλά και πίεσαν με αποτέλεσμα να κερδίσουν πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Χάρι Κέιν για το 2-1 στο 57ο λεπτό. Με τον Άγγλο στράικερ να φτάνει ήδη τα 8 γκολ στη Bundesliga, όντας ο δεύτερος σκόρερ. και τελικά, λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Μουσιάλα να φτιάχνει το 2-2 του Σανέ στο 70ο λεπτό.

Με το σκορ να μένει ως το φινάλε του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.