Γύρισε από το -15 και... τέζαρε τη Μονακό στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 20/12/2023 - 22:34

Το μεγάλο «διπλό» που έψαχνε πήρε με... επικό τρόπο ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» πέρασαν από το Μονακό με σκορ 91-90, χάρη σε μεγάλο τρίποντο του τρομερού Μάριους Γκριγκόνις στην εκπνοή του ματς. Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκαν στο 8-7, πετυχαίνοντας τη σπουδαιότερη νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα, μέχρι την... επόμενη.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε καλά το ματς και ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το δεύτερο και το τρίτο ήταν... μονόλογος των γηπεδούχων, που έφτασαν μέχρι και στο +15 (60-45). Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, οι «πράσινοι» έδωσαν ρεσιτάλ με ηγέτη τον μέχρι τότε άφαντο Κέντρικ Ναν, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 35-23 και πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο στο «μηδέν».

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους και μπόλικη δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ο Κώστας Σλούκας. Ο Ματίας Λεσόρ παρά το ότι φορτώθηκε με φάουλ από νωρίς ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, πολλοί από τους οποίους ήρθαν στο κομμάτι της ανατροπής. 15 πόντους πέτυχε ο Γκριγκόνις που πιστώνεται το νικητήριο σουτ, ενώ 14 είχε ο Ναν που «κουβάλησε» στην τέταρτη περίοδο και άλλους 12 ο Ντίνος Μήτογλου. Βοήθησε και ο Λούκα Βιλντόσα, που σκόραρε 11 πόντους πετυχαίνοντας κάποια σημαντικά τρίποντα.

Από τη Μονακό, που έχει πλέον κι αυτή το ίδιο ρεκόρ με τους «πράσινους» (8-7), 17 πόντους είχε ο Άλφα Ντιαλό, 16 πόντους ο Μάικ Τζέιμς και 15 ο μοιραίος Ελί Οκόμπο, που έχασε επίτηδες βολή στο τέλος αλλά η μπάλα δεν βρήκε στεφάνη, δίνοντας στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να κάνει κανονική επίθεση και να σκοράρει.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91

*πηγή φωτογραφίας: euroleaguebasketball.net