H Λίβερπουλ "ταξίδευε" στον αστερισμό "Ρόμα" και... πέταξε βαθμούς

Σάββατο, 21/4/2018 - 17:36

Παρότι προηγούνταν με 0-2 ως το 79ο λεπτό, η Λίβερπουλ έκανε δώρο τον ένα βαθμό στην Γουέστ Μπρομ (2-2), που διατήρησε ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες παραμονής στην Premier League.

Η Γουέστ Μπρομ έπαιζε για τη ζωή της, για την ύπαρξη της και η Λίβερπουλ για το ονόρε. Για 79 λεπτά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν απολύτως σοβαρή, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο θυμήθηκε τον παλιό κακό εαυτό της. Οι «μπάγκις» βρήκαν δύο γκολ από στημένες φάσεις και με το 2-2 διατήρησαν ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Ο Γερμανός τεχνικός θέλησε να προστατεύσει τον Ρομπέρτο Φιρμίνο, όμως κι ο Ντάνι Ινγκς τα καταφέρνει μια χαρά. Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Άγγλος φορ άνοιξε το σκορ (4’, 0-1) στο παρθενικό του γκολ στο πρωτάθλημα, βάζοντας από νωρίς την Λίβερπουλ στο σκορ.

Οι «κόκκινοι» επέλεξαν να παίξουν σε χαμηλό τέμπο και να ελέγξουν την κατοχή, είχαν τρεις καλές στιγμές με Σαλάχ (11’, 26’) και Ινγκς, όμως την πιο καθαρή ευκαιρία στο πρώτο μέρος είχε η Γουέστ Μπρομ με τον ΜακΛίν να αποτυγχάνει από θέση βολής να ισοφαρίσει για τους «μπάγκις» (36’).

Το τέμπο παρέμεινε ληθαργικό και στην επανάληψη, με την Λίβερεπουλ να παίζει με… χειρόφρενο και την Γουέστ Μπρομ να θέλει, αλλά να μην μπορεί.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είπε να σπάσει την μονοτονία και με ένα υπέροχο πλασέ (71’) έκανε το 0-2, τιμωρώντας μία από τις ελάχιστες στιγμές αδράνειας των γηπεδούχων.

Κάπου εκεί, το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει, ωστόσο η Λίβερπουλ έσβησε πρόωρα τις μηχανές. Η Γουέστ Μπρομ βρήκε το γκολ - ελπίδας (79’, 1-2) με τον Λίβερμορ, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από φάση διαρκείας που προκλήθηκε από εκτέλεση κόρνερ και λίγο αργότερα είχε και χαμένο τετ-α-τετ με τον Ροντόν (86’).

Η πίεση των «μπάγκις» αυξήθηκε και η άμυνα της Λίβερπουλ δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Από νέο στημένο (φάουλ αυτή τη φορά), ο Σάλομον Ροντόν πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά «ψαράκι» έκανε το 2-2 (88’), δίκαιη ανταμοιβή για την Γουέστ Μπρομ που είναι αήττητη στα τρία της παιχνίδια με τον υπηρεσιακό Ντάρεν Μουρ στον πάγκο της.