Αθλητικά

H μεγάλη ώρα της Κύπρου και του Τραίκοβιτς στο Βερολίνο

ΤΡΑΙΚΟΒΙΤΣ

Το βράδυ της Παρασκευής (10/8/18, 20:17) θα είναι η μεγάλη βραδιά του Μίλαν Τραΐκοβιτς, στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Ο 26χρονος πρωταθλητής μας, πέρασε στα ημιτελικά χωρίς να λάβει μέρος στις προκριματικές σειρές, εξαιτίας του ότι κατέχει τον 8ο καλύτερο χρόνο από τους αθλητές που λαμβάνουν μέρος στα 110μ. εμπόδια τη φετινή χρονιά. Μεγάλος και πρωταρχικός στόχος είναι η πρόκριση στον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί το ίδιο βράδυ, στις 22:35 και αν τα καταφέρει θα κοιτάξει στα... μετάλλια.

«Είμαι καλά και αυτό είναι σημαντικό. Ήταν πάρα πολύ δύσκολη η φετινή χρονιά, που ήταν γεμάτη από αγώνες, σκορπισμένους σε διάφορες περιόδους. Ιδιαίτερα μετά τους Κοινοπολιτειακούς τον Απρίλιο ένιωθα κάπως βαρύς και δεν μπορούσα να ανταποκριθώ στους πραγματικούς μου χρόνους. Τώρα, όμως, έχω επανέλθει στις γνωστές μου δυνατότητες και ελπίζω ότι στα ημιτελικά θα μου βγει η καλύτερη φετινή μου κούρσα, αφού είναι πάρα πολύ δύσκολη η σειρά μου και θα πρέπει να κάνω εμφανίσεις όπως την περσινή χρονιά για να περάσω στον τελικό. Είμαι αισιόδοξος ότι μπορώ να τα καταφέρω. Αυτός είναι ο πρωταρχικός μου στόχος και βλέπουμε...», ήταν κάποια από τα λόγια που μας μετέφερε ο 7ος Ολυμπιονίκης του Ρίο και 5ος στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ, Μίλαν Τραΐκοβιτς.

Ο Τραΐκοβιτς τοποθετήθηκε στη δεύτερη ημιτελική σειρά, στον τέταρτο διάδρομο, έχοντας δίπλα του σπουδαία ονόματα του αγωνίσματος, όπως ο Ορτέγα (αργυρός Ολυμπιονίκης του Ρίο), ο Πότσι (φετινός παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό - 60μ. εμπόδια) και ο Νταριάν (4ος παγκοσμιονίκης το 2017). Ο πρωταθλητής μας έχει τον τρίτο καλύτερο φετινό χρόνο της σειράς του (13.36), πίσω από τον Ορτέγα (13.17) και τον Πότσι (13.29). Στον τελικό θα προκριθούν οι δύο πρώτοι από τις τρεις ημιτελικές σειρές και οι δύο καλύτεροι χρόνοι.

 

ΑΡΓΥΡΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥ

(απεσταλμένος ΕΑΚ)

Επόμενο άρθρο

Oι αιθέρες ανήκουν στην Στεφανίδη και στην Κυριακοπούλου

Εκπληκτικό ελληνικό 1-2 στον τελικό του επι κοντώ στο Βερολίνο
10/08/2018 - 10:43

ΣχετικέςΕιδήσεις

Δύο τραυματισμοί σε τροχαίο στον παλιό δρόμο Πάφου – Λεμεσού

81χρονη διαπιστώθηκε ότι υπέστη κάταγμα πλευρών
19/10/2018 - 21:39

Μόνιμη βάση η Λευκωσία διαστημικών επιστημόνων (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Κύπρος μπαίνει δυναμικά στον χάρτη του διαστήματος
19/10/2018 - 21:01

Κατεχόμενα για Μπαρμπαρός: Προστατεύουμε τα δικαιώματα μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Συντηρεί την ένταση η Άγκυρα - Ψυχραιμία από Λευκωσία και Αθήνα
19/10/2018 - 20:29

Κύπρος και Κίνα ενεργοποίησαν συμφωνία στο τομέα της επιστήμης και τεχνολογίας

Προβλέπεται η διευκόλυνση της κοινής έρευνας και ανάπτυξης έργων καινοτομίας
19/10/2018 - 14:37

Τα παίζει όλα για όλα απόψε με Σλοβενία η Κύπρος

Μονόδρομος η νίκη για το συγκρότημα του Μπεν Σιμόν
16/10/2018 - 08:02

Σε ρυθμούς Σλοβενίας κινείται η Εθνική Κύπρου

Οι διεθνείς αφήνουν πίσω τους την αναμέτρηση με την Βουλγαρία
15/10/2018 - 08:07

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Υπ. Μεταφορών: Στηρίζουμε τον εκσυγχρονισμό των κυπριακών ταχυδρομείων

"Παρά τις τεχνολογικές εξελίξεις διατηρούν το ρόλο τους" είπε η Βασιλική Αναστασιάδη

Πάφος: Υπό κράτηση 46χρονος για κατοχή αναβολικών, ναρκωτικών και κροτίδων

Στην σύλληψη προχώρησαν μέλη της ΥΚΑΝ μετά από έρευνα στην οικία του

Στο κελί τρεις αλλοδαποί για διαρρήξεις και κλοπές στην Πάφο

Διατάγματα κράτησης τριών ημερών εξέδωσε το Επαρχιακό Δικαστήριο Πάφου
Ελλάδα

Ορκίστηκε υπουργός Εξωτερικών ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας (ΒΙΝΤΕΟ)

Νίκος Κοτζιάς: Eίμαι ευτυχής, έχουμε κανει ένα βήμα ελπίδας για τη Συμφωνία των Πρεσπών

Εγκρίθηκε η πρόταση Ζάεφ την αναθεώρηση του Συντάγματος

«Συγχαρητήρια φίλε μου Ζόραν Ζάεφ» γράφει ο Αλέξης Τσίπρας στο Twitter

Ορκίζεται αύριο ως Υπουργός Εξωτερικών ο Αλέξης Τσίπρας

Δεν θα δημοσιεύσει την 9σέλιδη επιστολή Κοτζιά καθώς φέρει την ένδειξη "αυστηρά προσωπικό"
Διεθνή

Συρία: Το ΙΚ απελευθέρωσε έξι από τους 27 ομήρους της Σουέιντα

«Πρόκειται για το πρώτο κύμα» έπειτα από τη συμφωνία με το συριακό καθεστώς

Διαδήλωση υπέρ ενός νέου δημοψηφίσματος για το Brexit

Τον Ιούνιο είχαν συμμετάσχει περίπου 100.000 άνθρωποι σε παρόμοια διαδήλωση

tv news

Η Όλγα στέλνει τη Βάσω στην απομόνωση και αυτό θα φέρει ανεπιθύμητες συνέπειες..

Νέα επεισόδια "Τατουάζ" από αυτή τη Δευτέρα σε Νέα Ώρα στον Alpha Κύπρου! (Περίληψη)
Alpha TV Κύπρου

Η «Μουρμούρα» επιστρέφει …με δύο Κυπριακά ζευγάρια στον Alpha Κύπρου! (TRAILER)

Μία τέτοια μουρμούρα,όχι μόνο τη συνηθίζεις,αλλά τη λατρεύεις! Από Δευτέρα 22 Οκτωβρίου..
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/10/2018 - 16:50ΛΟΥΗΣ NIGHT SHOW