Αθλητικά

H μεγάλη ώρα της Κύπρου και του Τραίκοβιτς στο Βερολίνο

ΤΡΑΙΚΟΒΙΤΣ

Το βράδυ της Παρασκευής (10/8/18, 20:17) θα είναι η μεγάλη βραδιά του Μίλαν Τραΐκοβιτς, στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Ο 26χρονος πρωταθλητής μας, πέρασε στα ημιτελικά χωρίς να λάβει μέρος στις προκριματικές σειρές, εξαιτίας του ότι κατέχει τον 8ο καλύτερο χρόνο από τους αθλητές που λαμβάνουν μέρος στα 110μ. εμπόδια τη φετινή χρονιά. Μεγάλος και πρωταρχικός στόχος είναι η πρόκριση στον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί το ίδιο βράδυ, στις 22:35 και αν τα καταφέρει θα κοιτάξει στα... μετάλλια.

«Είμαι καλά και αυτό είναι σημαντικό. Ήταν πάρα πολύ δύσκολη η φετινή χρονιά, που ήταν γεμάτη από αγώνες, σκορπισμένους σε διάφορες περιόδους. Ιδιαίτερα μετά τους Κοινοπολιτειακούς τον Απρίλιο ένιωθα κάπως βαρύς και δεν μπορούσα να ανταποκριθώ στους πραγματικούς μου χρόνους. Τώρα, όμως, έχω επανέλθει στις γνωστές μου δυνατότητες και ελπίζω ότι στα ημιτελικά θα μου βγει η καλύτερη φετινή μου κούρσα, αφού είναι πάρα πολύ δύσκολη η σειρά μου και θα πρέπει να κάνω εμφανίσεις όπως την περσινή χρονιά για να περάσω στον τελικό. Είμαι αισιόδοξος ότι μπορώ να τα καταφέρω. Αυτός είναι ο πρωταρχικός μου στόχος και βλέπουμε...», ήταν κάποια από τα λόγια που μας μετέφερε ο 7ος Ολυμπιονίκης του Ρίο και 5ος στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ, Μίλαν Τραΐκοβιτς.

Ο Τραΐκοβιτς τοποθετήθηκε στη δεύτερη ημιτελική σειρά, στον τέταρτο διάδρομο, έχοντας δίπλα του σπουδαία ονόματα του αγωνίσματος, όπως ο Ορτέγα (αργυρός Ολυμπιονίκης του Ρίο), ο Πότσι (φετινός παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό - 60μ. εμπόδια) και ο Νταριάν (4ος παγκοσμιονίκης το 2017). Ο πρωταθλητής μας έχει τον τρίτο καλύτερο φετινό χρόνο της σειράς του (13.36), πίσω από τον Ορτέγα (13.17) και τον Πότσι (13.29). Στον τελικό θα προκριθούν οι δύο πρώτοι από τις τρεις ημιτελικές σειρές και οι δύο καλύτεροι χρόνοι.

 

ΑΡΓΥΡΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥ

(απεσταλμένος ΕΑΚ)

Επόμενο άρθρο

Oι αιθέρες ανήκουν στην Στεφανίδη και στην Κυριακοπούλου

Εκπληκτικό ελληνικό 1-2 στον τελικό του επι κοντώ στο Βερολίνο
10/08/2018 - 10:43

ΣχετικέςΕιδήσεις

Βραβεύτηκαν οι πρώτοι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές της εθνικής Κύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ιστορική ομάδα αποτελείτο από 15 διεθνείς ποδοσφαιριστές
11/12/2018 - 22:25

Απογοήτευση από Κουρσουμπά και Παπαδοπούλου για τη ποινή σε παιδεραστή (ΒΙΝΤΕΟ)

Για ενδεχόμενο έφεσης δήλωσε ο Γενικός Εισαγγελέας
11/12/2018 - 22:19

Σύνδεσμος Τυροκόμων: "Καταδικάζουμε όσους ενεργούν ενάντια στο χαλούμι" (ΒΙΝΤΕΟ)

Αναφέρουν ότι ανέλαβαν πρωτοβουλία για σειρά επαφών ώστε να βρεθεί η χρυσή τομή
11/12/2018 - 22:06

Αναζωπύρωση στο μέτωπο Κυβέρνησης-ΑΚΕΛ μετά τη συνέντευξη Αναστασιάδη στον ALPHA

ΠτΔ:“Οπαδός της όποιας λύσης το ΑΚΕΛ” - “Ο Αναστασιάδης φλερτάρει με τα δύο κράτη"
11/12/2018 - 20:28

Ελλείπει από την οικία του ηλικιωμένος (ΦΩΤΟ)

Λείπει από την οικία του από χθες το πρωί
11/12/2018 - 18:36

Από αύριο ξανά στο τιμόνι μέχρι νεοτέρας οι οδηγοί της ΟΣΥΠΑ

Έδωσαν τόπο στην οργή και κάποιες μέρες να βρεθεί μια λύση
11/12/2018 - 17:53

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στήνουν παγίδες για να πιάσουν το πίτμπουλ της Παρεκκλησιάς (BINTEO)

Καταγγελίες ότι επιτίθεται σε πολίτες και άλλα ζώα

Χειροπέδες σε 4 πρόσωπα στην Πάφο για κλοπές

Τέθηκαν υπό κράτηση για διευκόλυνση των ανακρίσεων

Καταζητούμενο πρόσωπο για διάρρηξη χρυσοχοείου και κλοπή στη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Στην δημοσιότητα οι φωτογραφίες του για τον εντοπισμό του
Ελλάδα

Ανάκληση της απόφασης της Αλβανίας για παραχώρηση γης που ανήκει σε Έλληνες

Η Ελλάδα εκφράζει την ανησυχία της σχετικά με την απόφαση του υπουργικού της Αλβανίας

«Ο αδερφός μου»: Το συγκλονιστικό βίντεο που έγινε viral (BINTEO)

Το συγκινητικό βίντεο για άτομα με αναπηρίες που κάνει τον γύρο του διαδικτύου...

Στο Μαρακές για το Παγκόσμιο Σύμφωνο για τη μετανάστευση ο Αλέξης Τσίπρας

Η ομιλία του Έλληνα Πρωθυπουργού για τις θέσεις της Ελλάδας και οι διμερείς επαφές του
Διεθνή

Γιαγιά ηλικίας 102 ετών γίνεται η γηραιότερη skydiver (ΒΙΝΤΕΟ+ΦΩΤΟ)

Έσπασε όλα τα ρεκόρ για φιλανθρωπικό σκοπό

Με υπερηχητικούς πυραύλους ενισχύει τα μαχητικά της η Ρωσία

Τι αναφέρει πηγή του Ρωσικού Υπουργείου Άμυνας

Αυτή είναι η πρώτη "σέλφι" από τον Άρη

Η ΝΑSA έδωσε στη δημοσιότητα την πρώτη φωτογραφία του InSight

tv news

«Το Τατουάζ» Ο Σέκερης έρχεται αντιμέτωπος με μια αλήθεια που θα τον σοκάρει.

Η Ελένη με την Όλγα προσπαθούν να πείσουν τον Αλέξανδρο... Τετάρτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

H Μάρθα αποφασίζει να αποκαλύψει στη Μαρίνα το μυστικό που κρύβει για το Μήνα...

H δικαστική απόφαση για τα παιδιά βγήκε... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη: Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 12/12/2018 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ