Η Τζιρόνα πέρασε με επική ανατροπή από την Παμπλόνα και συνεχίζει κορυφή

Σάββατο, 4/11/2023 - 17:00

Όνειρο ζει η Τζιρόνα, μην την ξυπνάτε!

Η φανταστική ομάδα του Μίτσελ βρέθηκε μπροστά στο φάσμα μιας βαθμολογικής απώλειας μετά από αρκετές εβδομάδες, αλλά έφυγε τελικά θριαμβεύτρια από την Παμπλόνα. Και αυτό διότι δεν μάσησε από το γεγονός πως μπήκε στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς με το σκορ να είναι 2-1 εις βάρος της, κάνοντας τρομερή ανατροπή (2-4) και παραμένει στην κορυφή της La Liga.

Κάπως έτσι, η Τζιρόνα έφτασε τους 31 βαθμούς, παίρνοντας τη 10η νίκη της σε 12 αγωνιστικές και περιμένει το αποτέλεσμα της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Βαγιεκάνο για να γνωρίζει αν θα έχει συγκάτοικο στην πρώτη θέση.

Γρήγορο προβάδισμα πήρε η Τζιρόνα με τον Μάρτιν στο 16ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Μπούντιμιρ στο 25’ έγραψε το 1-1, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Μπούντιμιρ ξαναχτύπησε στο 55’ για την Οσασούνα και έκανε το 2-1, ωστόσο η Τζιρόνα… ξύπνησε στο τελευταίο εικοσάλεπτο και πήρε μια ακόμη τεράστια νίκη. Συγκεκριμένα, ο Ντόβμπικ στο 71ο λεπτό έγραψε το 2-2, βάζοντας «φωτιά» στο ματς, ενώ ο Τσιγκάνκοφ στο 80’ έγραψε το 3-2.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως θα τελειώσει με αυτό το σκορ το ματς, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ο Γκαρσία στο 90+1’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-2.