Ίδρωσε στο πρώτο ημίχρονο, καθάρισε στο δεύτερο ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/1/2018 - 17:47

Με κερδισμένο πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ άρχισε ο αγώνας στο ΓΣΠ, καθώς μόλις στο 2' ο Φράγκος κράτησε τον Σάλαϊ στην περιοχή και ο διαιτητής Νικολαίδης υπέδειξε την παράβαση. Ο Μοράις από τα έντεκα βήματα άνοιξε το σκορ για το 1-0. Στο 7' οι γηπεδούχοι άγγιξαν και το δεύτερο γκολ, με τον Ντε Καμάργκο με προβολή να στέλνει την μπάλα έξω. Στο 18' χάθηκε άλλη μια καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Ντε Καμάργκο να μην μπορεί εξ επαφή να τελειώσει ιδανικά την φάση.

Στο 24' οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ των ''γαλαζοκίτρινων'' ευτύχησαν να ισοφαρίσουν. Ο Ενγκολόκ με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Πέρεθ και έκανε το 1-1, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του Άρη στο ΓΣΠ μετά από 15 ολόκληρα χρόνια. 5 λεπτά κράτησε η χαρά των φιλοξενούμενων. Στο 29' τρίτη και ... φαρμακερή για τον Ιγκόρ Ντε Καμάργκο που με κεφαλιά έκανε το 2-1 δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Δώνη.

Το γκολ των πρωταθλητών δεν έμεινε αναπάντητο. Στο 35' σε κόντρα επίθεση του Άρη, ο Ιονίτσα ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την συνεργασία των ''πράσινων'', κάνοντας το 2-2 σε ένα απολαυστικό, χορταστικό και γεμάτο εκπλήξεις πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Ο Άρης μάλιστα παραλίγο να κάνει την μεγάλη ανατροπή στο 44' καθώς σε εκτέλεση φάουλ του Ιονίτσα, ο Μαραγκουδάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πέρεθ, που ξανά έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και ήταν τυχερός που δεν το πλήρωσε.

Με γκολ για τον ΑΠΟΕΛ άρχισε και η επανάληψη. Στο 46' ο Εμπεσίλιο έδωσε ασίστ στον Ντε Καμάργκο, που νίκησε τον Νουρεντινόσκι και έκανε το 3-2! Δυο λεπτά αργότερα ο Ζαχίντ δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο, αφού νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Άρη. Στο 55΄οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε τέταρτο γκολ, όταν στην προσπάθεια του Εμπεσίλιο η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 68' ο Ενγκολόκ ανέτρεψε τον Σάλαι μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι έδειξε ξανά την άσπρη βούλα. Ο Νούνο Μοράις πήρε εκ νέου την εκτέλεση και ήταν εύστοχος κάνοντας το 4-2, σε ένα ματς που θα θυμάται σίγουρα καθώς πέτυχε δυο γκολ, πράγμα που δεν συμβαίνει συχνά για τον Πορτογάλο άσο.

Στο 83' ο Λορέντσο Εμπεσίλιο έγραψε το επιμύθιο στον αγώνα. Με ωραίο μακρινό σούτ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Άρη γράφοντας το τελικό 5-2 για τους πρωταθλητές που ξεκίνησαν ιδανικά την χρονιά, στη οποία έχουν αποκλειστικό στόχο να διατηρήσουν τον τίτλο τους.