Ήττα της Εθνικής Ελπίδων από τη Σλοβενία

Παρασκευή, 13/10/2023 - 21:20

Την ήττα γνώρισε απόψε η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων στο Στάδιο του Εθνικού Άχνας από την αντίστοιχη της Σλοβενίας.

Ο αγώνας αφορούσε τον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21 και οι Σλοβενοι επικράτησαν με 3-0.

Το γρήγορο γκολ (6ο λεπτό) που δέχτηκε η ομάδα μας επηρέασε την προσπάθεια μας και το 2-0 που έγινε στο 23ο λεπτό ξανά με πρωταγωνιστή τον Cipot, δυστυχώς έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα.

Ανεξάρτητα από την άσχημη εξέλιξη, οι διεθνείς μας προσπάθησαν και δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις για να μειώσουν πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο.

Το 3-0 διαμορφώθηκε στο 76ο λεπτό από τον Bosilj.

Κύπρος (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Κίττος, Κέρκεζ (82' Κουμπαρή), Αντωνίου, Βενιζέλου, Τζιαμά (46' Δημητρίου), Οκκάς, Βρόντης, Φώτη, Σάββα (46' Ανδρέου), Γεωργίου (82' Κούτσακος), Σατσιάς (69' Ποντικού).

Η Εθνική μας θα συνεχίσει τις υποχρεώσεις την ερχόμενη Τρίτη με εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τη Γαλλία.

Η Κύπρος συμμετέχει στον 8ο όμιλο της προκριματική φάσης και μέχρι τώρα στον όμιλο μας έγιναν οι ακόλουθοι αγώνες:

07.09.2023: Κύπρος - Αυστρία 1-1
07.09.2023: Βοσνία / Ερζεγοβίνη - Σλοβενία 1-2
11.09.2023: Σλοβενία - Γαλλία 0-4
11.09.2023: Αυστρία - Βοσνία / Ερζεγοβίνη 2-0
13.10.2023: Κύπρος - Σλοβενία 0-3