Και στο τέλος... κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί

Σάββατο, 23/6/2018 - 23:04

Σε ένα αγώνα που «έσπασε» καρδιές η Γερμανία στο 95΄ με γκολ του Κρος επικράτησε της Σουηδίας με 2-1. Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς η Παγκόσμια πρωταθλήτρια επικράτησε με ανατροπή της Σουηδίας και πλέον μπήκε για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης. Το σκορ άνοιξε ο Τοϊβόνεν στο 36΄ με τον Ρόις να ισοφαρίζει στο 47΄.

Η Γερμανία ήταν καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα κυρίαρχη παρόλα αυτά χρειάστηκε την τελευταία φάση για να επικρατήσει της Σουηδίας και πλέον να εξαρτάται μόνο από αυτήν η πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Δείτε το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Στο 2ο μόλις λεπτό τα σουτ των Έκτορ και Βέρνερ κόντραραν σε σώματα αμυντικών της Σουηδίας, ενώ στο 8’ η σέντρα σουτ του Ντράξλερ από αριστερά, έφυγε ελάχιστα έξω. Η Γερμανία συνέχισε να πιέζει και στο 9’ ο Ρόις έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Λίντελεφ έσωσε προ του Βέρνερ. Στο 12’ ο Μπεργκ έφυγε στην κόντρα αλλά πιεζόμενος από τον Μπόατενγκ (ίσως του έκανε και πέναλτι) δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ σε μοναδικό τετ α τετ, αλλά στο 32’ ο Μπεργκ έκλεψε από τον Κρόος και πέρασε όμορφα στον Τόιβονεν, εκείνος κατέβασε ιδανικά και με ιδανικό τσίμπημα κρέμασε τον Νόιερ για το 0-1. Στο 39’ ο Γκιντογκάν έκανε το σουτ, ο Όλσεν απέκρουσε ασταθώς και ο Μίλερ στην επαναφορά δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο 44’ ο Κλάεσον έχασε τεράστια ευκαιρία στην κόντρα για να κάνει το 0-2. Στο 45’ το σουτ του Μπόατενγκ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 45+2’ ο Νόιερ πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση σε κεφαλιά του Μπεργκ.

Β΄ ημίχρονο:

Τα «πάντσερ» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό ο Βέρνερ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ρόις με κοντινή προβολή έγραψε το 1-1. Με τη σέντρα ο Κρόος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνά εκατοστά άουτ, όπως και η κεφαλιά του Μίλερ στο 51’. Στο 56’ σε παρόμοια φάση με εκείνη του γκολ, ο Έκτορ δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Όλσεν, ενώ στο 61’ ο Κίμιχ έκανε τη σέντρα από δεξιά αλλά εξ επαφής ο Ρόις δεν έπιασε το τακουνάκι. Στο 68’ ο Μπόατενγκ σήκωσε για τον Γκόμες που εξ επαφής έχασε το άχαστο, ενώ στο 76’ ο Νόιερ είπε όχι σε σουτ του Φόρζμπεργκ.

Στο 81’ ο Βέρνερ γύρισε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω και στο 82’ ο Μπόατενγκ έκανε σκληρό φάουλ στον Μπεργκ και αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τη Γερμανία με δέκα παίκτες. Στο 83’ ο Νόιερ πρόλαβε προ του Γκουϊντετί, ενώ στο 87’ ο Όλσεν πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Γκόμες.

Στο 90+2’ το σουτ του Μπραντ τράνταξε το δεξί δοκάρι του Όλσεν κα στο 90+5’ η Γερμανία κέρδισε φάουλ πλάγια αριστερά και ο Κρόος με φοβερό φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Λεβ): Νόιερ, Έκτορ (87’ Μπραντ), Μπόατενγκ, Ρίντιγκερ, Ρούντι (31’ Γκιντογκάν), Κίμιχ, Κρόος, Ντράξλερ (46’ Γκόμες), Μίλερ, Ρόις, Βέρνερ

ΣΟΥΗΔΙΑ (Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Ογκούστινσον, Γκράνκβιστ, Έκνταλ, Κλάεσον (74’ Ντουρμάζ), Λάρσον, Φόρζμπεργκ, Τόιβονεν (78’ Γκουϊντετί), Μπεργκ (90’ Κίσε Τέλιν)