Καλαθόσφαιρα: ΑΕΚ - Κεραυνός στον τελικό Κυπέλλου

Σάββατο, 25/3/2017 - 03:54

Στον Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας προκρίθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ, μετά την επικράτηση της με 80-65 επί του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο Final Four την Παρασκευή (24/03). Οι "κιτρινοπράσινοι" ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του να είναι μπροστά στο σκορ με 51-35. Ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι στην Γ' και Δ' περίοδο, ωστόσο οι Λαρνακείς έλεγχαν τον αγώνα και στο τέλος έφυγαν με την νίκη με 80-65. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Πρίμοζ Μπρέζετς που σημείωσε 22 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ήταν η δεύτερη -χρονικά- ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο της για τον μεγάλο Τελικό Κυπέλλου, αφού επικράτησε της Ένωσης Νέων Παραλινίου με 75-47, στον δεύτερο ημιτελικό που έγινε στο πλαίσιο του Final Four, την Παρασκευή (24/03). Η ομάδα του Στροβόλου είχε ελαφριά υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος που σημείωσε 16 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο Τελικός Κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 26 Μαρτίου στις 17:00 στο "Κίτιον Αθλητικό Κέντρο" στην Λάρνακα, ανάμεσα στην Πετρολίνα ΑΕΚ και τον Κεραυνό.