Καλή προσπάθεια των αθλητών μας του τραπ στη δεύτερη μέρα των Παγκόσμιων Αγώνων

Τρίτη, 4/9/2018 - 08:00

Κάτι ξέρει ο πάνσοφος λαός μας που πιστεύει στο «κακό ξημέρωμα»… και ότι «η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται»! Και όντως, το «ξημέρωμα» για τους αθλητές μας στο τραπ το πρωινό της 2ας Σεπτεμβρίου στη Νότια Κορέα δεν ήταν καθόλου καλό… Οι άσχημες πρώτες πούλες και των τριών σκοπευτών μας (Ανδρέα Μακρή, Νιχάτ Ακτερζί και Χριστόφορου Κωνσταντινίδη) στους 52ους Παγκόσμιους Αγώνες Σκοποβολής, ήταν αυτές που στιγμάτισαν και το τελικό τους αποτέλεσμα, καθώς και την κατάταξή τους. Παρά το γεγονός ότι και οι τρεις βελτίωσαν την απόδοσή τους στη συνέχεια, ενώ τη δεύτερη μέρα είχαν εξαιρετικά αποτελέσματα, εν τούτοις το «κακό ξημέρωμα» τους άφησε εκτός στόχων.

Ο Χριστόφορος τη δεύτερη μέρα πέτυχε 49/50 (!), ο Μακρής 48/50 και ο Νιχάτ 46/50, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν αρκετό ούτε για συμμετοχή στον τελικό ούτε για την όποια διάκριση… Ο Ανδρέας Μακρής με 119/150 έμεινε 3 δίσκους μακριά από τον τελικό και περιορίστηκε στην 23η θέση (στον τελικό αγωνίστηκαν αθλητές με 123 και 122/125), ο Νιχάτ Ακτερζί με 116/125 ισοβάθμησε στην 44η θέση και ο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης με 115/125 τερμάτισε στην 62 θέση ανάμεσα σε 127 αθλητές. Με το συνολικό 350/375 που συγκέντρωσαν οι τρεις αθλητές για την εθνική μας ομάδα, τερμάτισαν στη 14η θέση ανάμεσα σε 33 ομάδες. Τα μετάλλια στην ομαδική κατάταξη εξασφάλισαν τρεις χώρες με το ίδιο αποτέλεσμα 360/375 και τα μετάλλια κρίθηκαν με βάση την τελευταία πούλα. Το χρυσό πήγε στο Κουβέιτ, το αργυρό στις ΗΠΑ και το χάλκινο στην Ιταλία.

Στην ατομική κατάταξη, την πρώτη θέση εξασφάλισε ο Ισπανός Αλμπέρτο Φερναντέζ, με 48/50 στη «μονομαχία» για το χρυσό μετάλλιο, έναντι 47/50 του Σλοβάκου Έρικ Βάρκα που περιορίστηκε στο αργυρό. «Χάλκινος» νικητής ανεδείχθη ο Αμπτουλραχμάν Αλ Φαϊχάν από το Κουβέιτ με 32/40, ενώ ολυμπιακή κάρτα (Quota Place) εκτός από τις χώρες των τριών πρώτων νικητών εξασφάλισε και η Αυστραλία με τον Τζέιμς Γουίλετ που τερμάτισε τέταρτος. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αμερικανός Γουάλτον Έλλερ που την πρώτη μέρα ήταν επικεφαλής και αλάνθαστος με 75/75, ενώ πέρασε και πρώτος στον τελικό με 123/125, τελικά τερμάτισε στην 6η θέση αφού είχε 8 απώλειες στις πρώτες 25 βολές (17/25).

«Προθέρμανση» για τις γυναίκες του τραπ

Σήμερα Τρίτη, οι αθλήτριες του τραπ θα έχουν την τελευταία τους ευκαιρία στην επίσημη προπόνηση για να ετοιμαστούν εν όψει του αγώνα που ξεκινά αύριο. Την Κύπρο στους Παγκόσμιους αγώνες εκπροσωπεί

η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου, που τις δυο προηγούμενες μέρες είχε τις πρώτες της επαφές με τις εγκαταστάσεις του σκοπευτηρίου της Σιαγκβόν, με μια ανεπίσημη προπόνηση κάθε μέρα. Στο τραπ γυναικών συμμετέχουν 63 αθλήτριες από 36 χώρες, ενώ επίσημη προπόνηση σήμερα θα έχουν και οι 47 έφηβοι σκοπευτές του τραπ, αγώνισμα στο οποίο δεν εκπροσωπείται η Κύπρος.