Καλπάζει η Σίτι-Αντίδραση από την Τσέλσι

Δευτέρα, 6/11/2017 - 08:41

Σίτι και Τσέλσι ήταν οι μεγάλες κερδισμένες στα μεγάλα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, αφού επικράτησαν εντός έδρας των Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντίστοιχα.

Με τον Φερναντίνιο να είναι μέσα και στα τρία γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε εύκολα το ντέρμπι με την Άρσεναλ (3-1) και συνέχισε την μοναχική της διαδρομή στην κορυφή της Premier League.

Όλοι γνώριζαν πόσο καλοί παίκτες είναι ο Κουν Αγκούερο και ο Κέβιν Ντε Μπρόινε. Η δουλειά του Γκουαρντιόλα φαίνεται στην βελτίωση του supporting cast που είναι καταπληκτική.

Ο Στέρλινγκ έχει γίνει μηχανή των γκολ, ο Στόουνς ένας αμυντικός απόλυτης εμπιστοσύνης και ο Φάμπιαν Ντελφ ένας πολύ χρήσιμος και συνεπής ρολίστας.

Ωστόσο, αυτός που έχει την μεγαλύτερη και πιο καθοριστική διαφορά είναι ο Φερναντίνιο. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός χαφ είναι φέτος ένας παίκτης ορχήστρα, ο οποίος κόβει, μοιράζει, σκοράρει, κάνει τα πάντα σωστά στο γήπεδο. Αυτή τη φορά, ήταν μέσα και στα τρία γκολ των «πολιτών» στο 3-1 επί της Άρσεναλ και χωρίς ο ίδιος να σκοράρει έκανε όλη τη διαφορά στο γήπεδο!

Ο Αρσέν Βενγκέρ δούλεψε πολύ το ματς και απαρνήθηκε το σχήμα με τους τρεις στόπερ για να παίξει το πιο ορθολογικό 4-2-3-1, με τον Αλέξις Σάντσες στην κορυφή. Ακόμα κι έτσι, όμως δεν μπόρεσε να σταματήσει την γαλάζια μηχανή.

Μπορεί ο Κέβιν Ντε Μπρόινε να απέτυχε να σκοράρει με το καλό του πόδι, το δεξί (18’), όμως στην επόμενη φάση έπαιξε το ένα - δύο με τον Φερναντίνιο και με το «κακό» το πόδι νίκησε με διαγώνιο σουτ τον Τσεχ (1-0), στο 50ό φετινό γκολ των «πολιτών»!

Η εμμονή της Σίτι να θέλει να μπει με την μπάλα στα δίχτυα της στέρησε ένα δεύτερο γκολ από το ημίχρονο, το οποίο όμως βρήκε στην έναρξη της επανάληψης. Ο Φερναντίνιο με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Στέρλινγκ, τον οποίο γκρέμισε εντός περιοχής ο Μονρεάλ, με τον Αγκουέρο να ευστοχεί από τα 11 βήματα για το 2-0 (48’).

Η είσοδος του Λακαζέτ στο παιχνίδι έδωσε λίγη ώθηση στην Άρσεναλ, με τον Γάλλο επιθετικό να μειώνει 9 λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι (65’, 2-1), όμως ακόμα και τότε η Μάντσεστερ Σίτι δεν πανικοβλήθηκε.

Ο Φερναντίνιο με νέα εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Σίλβα (οι παίκτες της Άρσεναλ φωνάζουν σωστά για οφσάιντ) με τον Ισπανό να σερβίρει στον Γκάμπριελ Ζεσούς το 3-1 (74’), που έβαλε τέλος στην σεμνή τελετή, με την καλύτερη ομάδα στο γήπεδο να παίρνει εντέλει αυτό που άξιζε.

Στον άλλη μεγάλη «μάχη» μεταξύ Λονδίνου και Μάντσεστερ η Τσέλσι κατάφερε να επικρατήσει της Γιουνάιτεντ στο «Στάμφορτ Μπριτζ» με 1-0. Το γκολ για τους «μπλε» του Λονδίνου πέτυχε ο Μοράτα μετά από όμορφη συνεργασία με τον Αθπιλικουέτα.