Καρδιοχτύπησε αλλά τα κατάφερε η ομάδα της Αμμοχώστου (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 12/7/2018 - 22:20

Η ανάλυση του παιχνιδιού

Η Ανόρθωση επέστρεψε έστω και δύσκολα με νίκη στα Ευρωπαϊκά της παιχνίδια. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-1 της Αλβανικής Λάτσι χάρη στα γκολ των Πράνιτς στο 51ο λεπτό και του Σισέ στο 59ο λεπτό. Η Κυπριακή ομάδα ταξιδεύει στην Αλβανία την ερχόμενη εβδομάδα για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ανόρθωση να προσπαθεί να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και στο 5ο λεπτό έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Κοφί να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Αλβανική ομάδας από πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή. Στο 7ο λεπτό ο Ζοάο Βίκτορ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ήταν όμως άστοχος στέλνοντας την μπάλα ψηλά. Η Λάτσι με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα περισσότερο και να ρίξει το παιχνίδι στον δικό της ρυθμό.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου στο παιχνίδι ο ρυθμός ήταν αρκετά κακός με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας και τους αντιπάλους απλά να αρκούνται στα αμυντικά τους «καθήκοντα».

Στο 21ο λεπτό η Λάτσι κέρδισε κόρνερ από τα δεξιά και ο Εριόν Χοξαλάρι κόντρα στη ροη του αγώνα κατάφερε να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενος το κενό στο κενό της άμυνας της Ανόρθωσης.

Στα επόμενα λεπτά η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει το γκολ της ισοφάρισης για να μπορέσει να ξαναμπεί στο «κόλπο» της πρόκρισης όμως μέχρι το ημίωρο η ομάδα της Αμμοχώστου δεν απείλησε ουσιαστικά την Αλβανική ομάδα. Στο 34ο λεπτό πέρασε ως αναγκαστική αλλαγή ο Γιώργος Οικονομίδης στη θέση του Ιγκεμπόρ  ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό στα πλευρά και δεν του επέτρεψε να συνεχίσει στο παιχνίδι. Στο 39ο λεπτό ο Μίχαλ Ντούρις έχασε μοναδική ευκαιρία μετά την σέντρα του Σισέ βρέθηκε μόνος τους απέναντι στον τερματοφύλακα της Αλβανικής ομάδα χωρίς να μπορεί να βρει στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Αμμοχώστου. Στο 50ο λεπτό ο  Μπέκα Μικελτάντζε μπήκε στη περιοχή και ανατράπηκε με τον διαιτητή της αναμέτρησης  να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντάνιελ Πράνιτς, με τον Κροάτης να μην αστοχεί από τα 11 μέτρα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Μετά το γκολ της ισοφάρισης η Ανόρθωση ανέλαβε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και προσπάθησε να βρει γρήγορα το γκολ που θα τις έδινε το προβάδισμα. Η Ανόρθωση ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σισέ ο οποίος «ξεχάστηκε» μέσα στην Αλβανική άμυνα και δεν δυσκολεύτηκε να βρει στόχο.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων με την Λάτσι να αρκείτε στο αμυντικό παιχνίδι παρά το εις βάρος της αποτέλεσμα. Η ομάδα της Αμμοχώστου δεν αρκέστηκε στο δεύτερο γκολ και συνέχισε να πολιορκεί την αντίπαλη άμυνα για να διευρύνει τη νίκη της.

Στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κοφί πραγματοποίησε μια εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά με τον Σισέ να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Σελμάνι είπε «όχι» στον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης κρατώντας το σκορ στο 2-1.  Στο 78 η Λάτσι έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Φελγκέιρας να δυσκολεύεται αρκετά να απομακρύνει μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια. Η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίκτυα όμως ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης ήταν «παρόν» και διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα της Αμμοχώστου στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 86ο λεπτό ο Ράγιος έκανε πολύ κακό διώξιμο με τους Αλβανούς να χάνουν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

• Η Ανόρθωση αν καταφέρει να πάρει την πρόκριση απέναντι στη Λάτσι θα βρει απέναντι της μία εκ των Γκλεναβόν ή Μόλντε. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πρώτο τους παιχνίδι με την ομάδα της Βόρειας Ιρλανδίας να παίρνει την νίκη με 2-1. Ο επαναληπτικός τους θα διεξαχθεί στην Νορβηγία στις 19 Ιουλίου στις 19:00 ώρα Κύπρου.

Δηλώσεις Λέβι

« Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι δεχτήκαμε γκολ και τρέχαμε να το γυρίσουμε. Περιμέναμε το παιχνίδι αυτό από την άλλη ομάδα. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Έγινε δύσκολο μετά το γκολ που δεχτήκαμε. Θετικό το ότι επιστρέψαμε και αυτό το κρατάμε. Γνωρίζουμε ότι κάθε πρώτο παιχνίδι της σεζόν έχει τη δική του ιστορία. Υπάρχει ακόμη καιρός μέχρι να είναι απόλυτα έτοιμη η ομάδα, θεωρούμε οτι είναι αρκετό να περάσουμε στην επόμενη φάση

Έχομε κάποιες ελλείψεις και θα κινηθούμε για την απόκτηση τεσσάρων ποδοσφαιριστών που χρειαζόμαστε για την κάλυψη των κενών. Πρέπει να σεβαστούμε τον αντίπαλο και το παιχνίδι της

Η απουσία του κόσμου ήταν αισθητή αλλά η εμπειρία μας δεν το έδειξε αυτό στον αγωνιστικό χώρο και δεν θα φοβηθούμε μπροστά στο φανατικό κοινό της Λάτσι».

Δηλώσεις Μπρέγκα

«Είμαστε μια νέα ομάδα χωρίς εμπειρία στην Ευρώπη αλλά το δεύτερο παιχνίδι είναι στην έδρα μας και έχουμε τις ίδιες πιθανότητες πρόκρισης με την αντίπαλη ομάδα».