«Ξέρανε» τον Άρη και τον έριξε από την κορυφή η Καρμιώτισσα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 12/11/2023 - 21:09

Μάσησε το... μέταλλο του πρωταθλητή!

Η Καρμιώτισσα με μια καταιγιστική εμφάνιση, διέψευσε όλα τα προγνωστικά και διέλυσε τον Άρη με το εμφατικό 4-1, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς που όλη η δράση έλαβε μέρος στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχο κοίταξαν στα... μάτια τους πρωταθλητές και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, ώστε να φτάσουν σε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Απελπιστική εμφάνιση από το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι, που παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή την περισσότερη ώρα του αγώνα, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικό, ενώ το αριθμητικό μειονέκτημα που απέκτησε με την αποβολή του Γιαγκό, έβγαλε στην φόρα τα ανασταλτικά του προβλήματα. Σημαντικό ρόλο φάνηκε να παίζει και η κόπωση, όπως επίσης το γεγονός πως οι ποδοσφαιριστές από τον πάγκο που πήραν φανέλα βασικού, για να ξεκουράσουν αυτούς που αγωνίστηκαν στην Ευρώπη, δεν απέδωσαν το επιθυμητό.

Το σκορ άνοιξε ο Ρόσι στο 64ο λεπτό, ενώ το 1-1 έκανε πέντε λεπτά αργότερα ο Μπένγκστον. Στην συνέχεια οι Κατσαντώνης (79'), Τσουκαλάς (88') και Φουρ (92') διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα των πολεμιδιών ανέβηκε στους πέντε βαθμούς, τοποθετούμενη στην δεύτερη θέση και η «ελαφριά ταξιαρχία» παρέμεινε στους 23 βαθμούς και έπεσε από την πρώτη θέση, αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ μόνο του στο +3.

Στην επόμενη (12η) αγωνιστική, η Καρμιώτισσα φιλοξενείται την Δευτέρα (27/11, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και ο Άρης υποδέχεται το Σάββατο (25/11, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» τον ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη τελική για την Πάφο στο 22ο λεπτό, με τον Μπένγκστον να δοκιμάζει το συρτό σουτ και τον Ανέστη να ελέγχει με ευκολία.

Η Καρμιώτισσα απάντησε στο 44ο λεπτό, με τον Ρόσι να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ήταν άστοχη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 64ο λεπτό, με τον Κατσαντώνη να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Ρόσι, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Βανά.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» έμεινε με δέκα παίκτες στο 68ο λεπτό, με τον Γιαγκό να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια.

Ένα λεπτό αργότερα, το σύνολο του Σπιλέφσκι ισοφάρισε, με τον Μαγιαμπέλα να δίνει στον Μπένγκστον που πρόλαβε τον Ανέστη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα των Πολεμιδιών έκανε το 2-1  στο 79ο λεπτό, με τον Κατσαντώνη να νικάει τον Βανά, με σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και διεύρυναν ξανά το σκορ στο 88ο λεπτό, με πολύ ωραίο σουτ του Τσουκαλά.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 92ο λεπτό ο Φουρ.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια (69′ Θεοδώρου), Νεοφύτου, Φουρ (90+4′ Μιχαήλ), Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου, Αγγελή (62′ Κατσαντώνης), Κοβάσεβιτς, Ματθαίου

Άρης (Τόμι Γίνιγκεν): Βανά, Καζού, Μπένγκτσον, Στεπίνσκι (46′ Κακόριν), Γκομίς (34′ Μαγιαμπέλα), Γιαγκό, Νίκολιτς (46′ Σόκε), Στρούσκι, Μπρόρσον, Μοντνόρ (46′ Μπαμπίκα), Ουρόσεβιτς

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Το έχω πει ότι αυτή η ομάδα αδικείται. Η νίκη μας έχει μεγαλύτερη αξία γιατί ήρθε απέναντι σε μια καλή ομάδα, Ο Άρης είναι ομαδάρα. Εκμεταλλευτήκαμε το ότι ο Άρης είχε και το μυαλό του λίγο στην Μπέτις, ίσως μας υποτίμησαν λόγω της θέσης που βρισκόμαστε».

Για το ότι νίκησε τον Άρη και πέρσι: «Ίσως είναι γούρι για τον Άρη γιατί πέρσι πήρε το πρωτάθλημα».

Τόμι Γίνιγκεν (Άρης): «Καταρχάς θέλω να πω ευχαριστώ και συγνώμη στους φίλους της ομάδας μας. Έμειναν και μας υποστήριξαν και μετά το τέλος του αγώνα και τους ευχαριστούμε. Σήμερα κάναμε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι. Συνήθως υπάρχει περισσότερος από ένας λόγος για να χάσεις, σήμερα ήταν πολλοί λόγοι μαζεμένοι. Κάποιες λάθος αποφάσεις έκαναν πιο εύκολο το παιχνίδι του αντιπάλου και έτσι ήρθε η ήττα. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, είχαμε μια πολύ άσχημη μέρα . Η Καρμιώτισσα αξιοποίησε τα λάθη μας. Δεν ξέρουμε ποσό σοβαρό είναι το θέμα του Γκομις , θα δούμε»