Καταιγιστική η Μάντσεστερ Σίτι, έκανε μια χαψιά τη Λειψία

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Η Μάντσεστερ Σίτι σκόρπισε τρόμο στην Ελβετία, χωρίς να φορτσάρει διέλυσε την Βασιλεία με 0-4 κι έστειλε ένα μήνυμα ότι φέτος έχει άγριες ορέξεις στο Champions League.

Μόνο σε ένα πράγμα μπορούσε να ελπίζει η Βασιλεία. Στην Τρίτη και 13, μπας και η γρουσουζιά χτυπήσει την πόρτα της Μάντσεστερ Σίτι. Οι Ελβετοί κατάλαβαν από πολύ νωρίς πως ούτε οι προλήψεις δεν πιάνουν αυτούς τους «πολίτες» που έκαναν έναν υγιεινό ελβετικό περίπατο (0-4) και σκέφτονται ήδη τον επόμενο αντίπαλο στα προημιτελικά του Champions League.

Το αστείο είναι πως η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν χρειάστηκε καν να φορτσάρει, δεν ανέβασε καν στροφές. Έκανε τα αυτονόητα στο γήπεδο, είχε την στοιχειώδη σοβαρότητα / ευστοχία και κατάφερε να εξοικονομήσει δυνάμεις σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε μέσα σε 8 λεπτά (14’ - 22’), όταν και οι Άγγλοι σκόραραν τρεις φορές με διαφορετικούς τρόπους και εκτελεστές. Ένα έξυπνα εκτελεσμένο κόρνερ και μία γυριστή κεφαλιά του Γκιντογάν στο πρώτο δοκάρι (14’, 0-1) έφερε ένα ασυνήθιστο γκολ για τους «πολίτες», που τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα «εκτέλεσε» τον Βάτσλικ για το 0-2 (18’).

Ο Τσέχος τερματοφύλακας έμεινε όρθιος σε μακρινό σουτ του Αγκουέρο (22’, 0-3) και το ενδιαφέρον για την αναμέτρηση ολοκληρώθηκε κάπου εκεί. Η Μάντσεστερ Σίτι έσβησε τις μηχανές (τελείωσε το πρώτο μέρος μόλις με 5 τελικές) και η αναμέτρηση έγινε σαν… φιλικό σε ένα βουβό ακρωατήριο.

Ο κορυφαίος παίκτης των «πολιτών», ο Ιλκάι Γκιντογάν ήταν αυτός που έβαλε και την τελευταία πινελιά με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ (53’) που έγραψε το τελικό 0-4 στην δεύτερη πιο βαριά εντός έδρας ευρωπαϊκή ήττα της Βασιλείας μετά από ένα 0-5 πάλι από ομάδα του Γκουαρντιόλα (Μπαρσελόνα).

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Βάτσλικ, Λανγκ, Λακρουά, Στόκερ (72’ Στόκερ), Φράι, Ομπερλέν, Σουτσί, Ντιέ, Ελιουνούσι (85’ Μπούα), Ριβέρος, Τζάκα.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Ντελφ, Κομπανί, Γκιντογάν, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ (57’ Σανέ), Ντε Μπρόινε (63’ Ντ. Σίλβα), Μπ.Σίλβα, Αγκουέρο (86’ Ντανίλο).