Κατέκτησε το πρώτο Super Cup της ιστορίας μέσω των πέναλτι η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 29/9/2018 - 21:30

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ και πλέον πανηγυρίζει το πρώτο Super Cup της ιστορίας της. Η ομάδα της Λάρνακας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει. Τελικά επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι με 4-1. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν για τον ΑΠΟΕΛ στο 25ο λεπτό ο Τάμαρι και στο 63ο για την ΑΕΚ ο Ρουσιάς.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες έδειξαν ορεξάτες για να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες για το γκολ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο τρίτο λεπτό με τον Ρέζα ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Τόνιο.

Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε στο 13ο λεπτό όταν ο Τομάς πραγματοποίησε ένα σουτ εκμεταλλευόμενος την έξοδο του Βάτερμαν όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Το γκολ τελικά ήρθε για τον ΑΠΟΕΛ στο 25ο λεπτό όταν ο Ρόμο βρήκε στον Τάμαρι ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση και όταν βρέθηκε «φάτσα» με τον Τόνιο δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει το γκολ της ισοφάρισης όμως οι παίκτες της δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική ενέργεια.

B’ Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ σπαταλά μοναδική ευκαιρία όμως ο Τόνιο ήταν εκεί για να σώσει την ομάδα του.

Η απάντηση για τους Κυπελλούχους τελικά ήρθε στο 63ο λεπτό όταν ο Ρουσιάς μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα από κοντινή απόσταση.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο ΑΠΟΕΛ λίγο έλειψε να πάρει ξανά το προβάδισμα όμως ο Τόνιο είπε και πάλι το «όχι».

Μετά την ισοφάριση η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε την ανατροπή για να πανηγυρίσει τον πρώτο της τίτλο Super Cup.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ασούμπρε στο 85ο λεπτό ο οποίος δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή να βρει στόχο στέλνοντας την μπάλα έξω.

Στο 89’ ο Τρισκόφσκι πήρε την κεφαλιά όμως ο Ρόμο ήταν σε ετοιμότητα.

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Καζού, Καρλάομ Μερκής, Βούρος, Σόουζα, Γκέντσογλου (Κασίνι 60’), Τάμαρι, Ντε Βινσέντι (Μοράις 39’), Μπάλονγκ (Αλωνεύτης 46’), Ρέζα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ιγκόρ, Τρουγιόλς (Γκαρσία 75’), Μοϊσόφ, Λαρένα (Κάσες 17’), Ακοράν, Τομάς, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Ρουσιάς (Ασούμπρε 73’)

20:49
90' 3 λεπτά καθυστερήσεις
29/09/2018
20:44
85' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ

Από ευνοϊκή θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή ο Ασούμπρε δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

29/09/2018
20:42
84' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ

Πολύ καλή εκτέλεση από τον Ρέζα, μαζεύει την μπάλα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

29/09/2018
20:34
75' Κλείνει τις αλλαγές της και η ΑΕΚ

Την θέση του Τρουγιόλς θα πάρει ο Γκαρσία

29/09/2018
20:32
Σε περίπτωση ισοπαλίας οδηγούμαστε σε πέναλτι

Να θυμίσουμε πως σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος, ο τίτλος θα κριθεί στα πέναλτι, χωρίς παράταση

29/09/2018
20:31
72' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Βγαίνει από το παιχνίδι ο σκόρερ της ΑΕΚ Ρουσιάς και τη θέση του παίρνει ο Ασούμπρε

29/09/2018
20:27
Το γκολ της ΑΕΚ
29/09/2018
20:21
63' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ

Ο Ρουσίας βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη μεγάλη περιοχή και έφερε το παιχνίδι στα ίσα

29/09/2018
20:18
60' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στην θέση του Γκέντσογλου περνάει ο Κασίνι

29/09/2018
20:15
55' ΣΧΟΛΙΟ

Άνοιξε το παιχνίδι με την ΑΕΚ να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να βρει το δεύτερο γκολ που θα τον φέρει ακόμη πιο κοντά στον τίτλο.

29/09/2018
20:06
47' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ όμως ο Τόνιο σώζει την ομάδα του.

29/09/2018
20:06
46' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Μπαλόνγκ ο Στάθης Αλωνεύτης

29/09/2018
20:05
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
19:47

Σουτ εκτός περιοχής, όμως δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

29/09/2018
19:44
45' 4 λεπτά έξτρα από τον διαιτητή
29/09/2018
19:38
39' Αναγκαστική αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Ντε Βινσέντι ο Μοράις.

29/09/2018
19:27
Το γκολ του ΑΠΟΕΛ
29/09/2018
19:23
25' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ

Έφυγε στην αντεπίθεση ο Τάμαρι και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τόνιο

29/09/2018
19:17
18' Σουτ για την ΑΕΚ

Ωραία συνεργασία για την ΑΕΚ με τελικό αποδέκτη τον Ακοράν, όμως το σουτ του καταλήγει λίγο έξω.

29/09/2018
19:16
17' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο αρχηγός της ΑΕΚ Λαρένα αποχώρησε τραυματίας στο μάτι από την αναμέτρηση με τον Κάσες να παίρνει τη θέση του.

29/09/2018
19:12
14' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Απομάκρυνση της μπάλας με τις γροθιές από τον Βάτερμαν με την μπάλα να στρώνετε στον Τομάς όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε μόλις έξω.

29/09/2018
19:03
5' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ

Φάουλ από δεξιά όπως κάνει επίθεση η ομάδα της Λάρνακας. Εκτελεί ο Λαρένα με την άμυνα του ΑΠΟΕΛ να απομακρύνει.

29/09/2018
19:01
3' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ εκτός περιοχής από τον Ρέζα με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

29/09/2018
19:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης