«Καθάρισε» σε έξι λεπτά το ντέρμπι της Ανδαλουσίας η Σεβίλλη

Παρασκευή, 12/6/2020 - 09:01

Η Σεβίλλη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι μίσους της Ανδαλουσίας με αντίπαλο τη Μπέτις.

Σε ένα παράξενο παιχνίδι, καθώς έγινε στο άδειο από θεατές «Σάντσεθ Πιθχουάν», η ομάδα του Ζουλέν Λοπετέγι επικράτησε με σκορ 2-0, στο παιχνίδι που άνοιξε την 28η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και το οποίο ήταν το πρώτο μετά από 93 μέρες λόγω της διακοπής.

Πλέον, με τη νίκη αυτή, η Σεβίλλη διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον 50 βαθμούς και έκανε άλλο ένα βήμα για την έξοδο στο Champions League. Από την άλλη, η Μπέτις παρέμεινε στη δωδέκατη με 33, μη έχοντας ουσιαστικό στόχο μέχρι το φινάλε.

Η Σεβίλλη ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά της έλειψε το γκολ. Στο 9’ είχε δοκάρι με τον Οκάμπος, ενώ τεράστιες ευκαιρίες είχαν στο 20’ ο Κουντέ και στο 26’ ο Ντε Γιονγκ. Η Μπέτις είχε πολλά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι, ενώ επιθετικά δεν απείλησε καθόλου.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 55’ με τον Οκάμπος, ο οποίος πέτυχε με πέναλτι (ανατροπή Ντε Γιονγκ από Μπάρτρα) το πρώτο γκολ μετά τη διακοπή Έξι λεπτά αργότερα, ο Φερνάντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Έτσι, το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.