Καθάρισε τη Λέτσε και πάει φουριόζα στον εμφύλιο η Μίλαν

Σάββατο, 6/4/2024 - 18:08

Χτίζει σερί και ψυχολογία η Μίλαν! Η ομάδα του Στέφανο Πιολι επικράτησε 3-0 της Λέτσε στο Σαν Σίρο και εδραιώθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας της Serie A, ούσα στο -11 από την κορυφή. Την ίδια ώρα άφησε τους φιλοξενούμενους στα χαμηλά της βαθμολογίας και πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Δεν φόρτσαραν αλλά πήραν άνετη νίκη οι ροσονέρι που πλέον πάνε με την ψυχολογία στα ύψη στον πρώτο εμφύλιο με τη Ρόμα την Πέμπτη για τα προημιτελικά του Europa League.

Πολύ δυναμικά μπήκε η Μίλαν στο ματς, με τον Πούλισικ στο 6’ να ανοίγει το σκορ. Οι «ροσονέρι» είχαν πάρει φόρα, με τον Ζιρού στο 20ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για τους γηπεδούχους μετά από ασίστ του Αντλί. Η Λέτσε δεν μπορούσε να κάνει και πολλά και το έργο έγινε ακόμη δυσκολότερο στο 45’ όταν ο Κριστόβιτς αντίκρισε απευθείας κόκκινη για δυνατό φάουλ στον Τσουκουέζε.

Η Μίλαν μπήκε με το ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Λεάο στο 57’ να γράφει το 3-0! Η Λέτσε όπως είναι λογικό και με το σκορ να είναι εναντίον της, αλλά και με παίκτη λιγότερο δεν μπορούσε να κάνει και πολλά και έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Οι «ροσονέρι» συνέχιζαν να πιέζουν και να απειλούν την αντίπαλη εστία, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 65’ με τον Τεό Ερναντές. Συγκεκριμένα, ο Γάλλος έκανε ένα ωραίο δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της Λέτσε. Τα λεπτά περνούσαν ο ρυθμός συνέχιζε να είναι ο ίδιος, με τους φιλοξενούμενους να είναι… άφαντοι στο ματς.

Κάπως έτσι το 3-0 υπέρ της Μίλαν παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους «ροσονέρι» να παίρνουν την 5η σερί νίκη τους, ενώ από την άλλη η Λέτσε βρίσκεται στην 13η θέση και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.