«Καθάρισε» την Ουκρανία σε τρία λεπτά και έκανε το 2/2 η Αγγλία

Κυριακή, 26/3/2023 - 21:00

Δυο μαγικές ενέργειες του Μπουκάγιο Σάκα σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτές που «λύγισαν» την Ουκρανία και χάρισαν στην Αγγλία τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στα προκριματικά του Euro 2024. Ιστορική επτάρα της Ισλανδίας, τρίποντο και για τη Σλοβενία.

3ος Όμιλος

Τρία μόλις λεπτά του είναι αρκετά. Όταν αποφασίσει να λάμψει, ο Μπουκάγιο Σάκα θα το κάνει. Αυτό έκανε και κόντρα στην Ουκρανία, αφού ήταν η μαγική αστερόσκονη του αριστερού του ποδιού αυτή που με δύο εμπνεύσεις - μια ασίστ και μια γκολάρα - μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο μέρος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για την Αγγλία, χαρίζοντάς της το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμα ματς στα προκριματικά του Euro 2024.

Για ώρα στο πρώτο μέρος τα Τρία Λιοντάρια είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Πίκφορντ να παρακολουθεί το ματς από μακριά. Κυκλοφορούσαν με άνεση την μπάλα απέναντι στην οργανωμένη Ουκρανία, που είχε εναποθέσει τις ελπίδες της στις μεταβάσεις, όμως η ουσία αγνοούταν.

Ο σχεδόν ανιαρός ρυθμός του ματς βέβαια, «διαλύθηκε» στο 37ο λεπτό. Ο Σάκα «χάιδεψε» την μπάλα ιδανικά, προσγειώνοντάς τη στο... πιάτο του πρώτου σκόρερ της αγγλικής ιστορίας, Χάρι Κέιν, που από κοντά δεν θα μπορούσε να αστοχήσει. Στιγμές μετά το 1-0, το αστέρι της Άρσεναλ έλαμψε ξανά, νικώντας τον Τρουμπίν με μαγικό αριστερό πλασεδάκι εκτός περιοχής και χαρίζοντας από το... πουθενά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Σάουθγκεϊτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Άγγλοι έσβησαν ακόμα περισσότερο τις μηχανές, ελέγχοντας πλήρως το ματς και απαγορεύοντας στους φιλοξενούμενους την παραμικρή... σκέψη για απειλή. Κάπως έτσι, η κλεψύδρα της Ουκρανίας σταδιακά άδειασε, ενώ οι Γκάλαχερ και Μαγκουάιρ λίγο πριν το τέλος δεν κατάφεραν να δώσουν εμφατικό αέρα στη νίκη κορυφής των Τριών Λιονταριών.

8ος Όμιλος

Πάτησε κορυφή η Σλοβενία των Τσέριν - Βέρμπιτς

Με το «πράσινο» δίδυμο Τσέριν - Βέρμπιτς να δίνει κανονικά το «παρών» στην αρχική ενδεκάδα, η Σλοβενία επικράτησε σβηστά του Σαν Μαρίνο με 2-0, ανεβαίνοντας στην κορυφή 8ου ομίλου. Έπειτα από ένα στείρο πρώτο μέρος χωρίς γκολ, ο Σέσκο έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στο 56΄, με το αυτογκόλ του Ντι Μάιο τέσσερα λεπτά αργότερα να σφραγίζει το τρίποντο.

10ος Όμιλος

Ιστορική επτάρα για την Ισλανδία

Το πρώτο της τρίποντο και μάλιστα με στυλ πανηγύρισε η Ισλανδία στα προκριματικά του Euro, η οποία ισοπέδωσε εκτός έδρας με 7-0 το Λιχτενστάιν στη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της σε επίσημο αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο παρτενέρ του Μάγκνουσον (βασικός για 65 λεπτά) στο κέντρο της άμυνας, Άρον Γκούναρσον, ο οποίος πέτυχε το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του για να βάλει την ομάδα του σε τροχιά μιας εκκωφαντικής επικράτησης. Τον δρόμο προς τη νίκη πάντως άνοιξαν οι Όλαφσον (3΄) και Χάραλντσον (38΄), προτού πάρει τη σκυτάλη στη συνέχεια ο αρχηγός της Ισλανδίας για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 5-0 με τρία γκολ. Γκούντγιονσεν (85΄) και Ελέρτενσον (97) πρόσθεσαν με τη σειρά τους τη σφραγίδα τους στην εντυπωσιακή νίκη των φιλοξενούμενων που ανέβηκαν στην τρίτη θέση του 10ου ομίλου.