Κέρδισε και μείωσε την διαφορά από την πρώτη πεντάδα η «Κυρία» (BINTEO)

Κυριακή, 2/12/2018 - 19:53

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανόρθωση καθώς επικράτησε του «μαχητικού» Ερμή εντός έδρας με 2-1. Η «Κυρία» πλέον έφτασε στους 16 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα και μείωσε την διαφορά από την πέμπτη Σαλαμίνα στους 3 βαθμούς. Από την άλλη ο Ερμής έμεινε καθηλωμένος στους 7 βαθμούς και «παλεύει» για την παραμονή του στην κατηγορία. Η Ανόρθωση δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης όμως κρατάει το πολύτιμο τρίποντο για την συνέχεια.

Με την συμπλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών στην αναμέτρηση η Ανόρθωση είχε την υπεροχή των κινήσεων όμως δεν πλησίασε με αξιώσεις την εστία του Ερμή.

Στο 21ο λεπτό η Ανόρθωση βρήκε το γκολ μετά από πολύ γρήγορη αντεπίθεση. Ο Κατσαράβα έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στον ολομόναχο Ντούρις ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για τέταρτη φορά στη φετινή σεζόν.

Ο Ερμής ζήτησε πέναλτι στο 27ο λεπτό όταν ο Κεϊτά ανατράπηκε από τον Μπεσάτ στην διεκδίκηση της μπάλας.

Στο 34ο λεπτό ο Ράγιο έκανε το συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή όμως ο Αραμπατζής έπεσε και μάζεψε την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Τρία λεπτά πριν τα 45, ωραία πάσα του Ράγιο στον Κοφί, αυτός έκανε το σουτ, μπλόκαρε όμως ο Αραμπατζής.

Ο Ερμής μπήκε πολύ καλύτερα από τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 56ο λεπτό όμως ο Δημητρίου «κατέβασε τα ρολά». Αρχικά αρνήθηκε το γκολ στον Μαρτίνιουκ που δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ενώ στη συνέχεια της φάσης είπε «όχι» στον Κεϊτά σε πλασέ από πολύ κοντινή απόσταση.

Η «Κυρία» διπλασίασε τα τέρματα της στο 59ο λεπτό όταν ο Κατσαράβα «σέρβιρε» τον Κοφί που σε τετ α τετ νίκησε τον Αραμπατζή.

Ωραία ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από γύρισμα του Κοφί στον Ντούρις, αυτός έκανε με μιας το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Ο Ερμής ξανά μπήκε στην διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους στο 88ο λεπτό όταν ο Ταραλίδης αξιοποίησε σωστά το πέναλτι που κέρδισε ο Μαλόν από τον Σισέ.

Ανόρθωση (Στρέπελ): Δημητρίου, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Κοφί (Αρτυματάς 90'), Ράγιος, Μικελτάντζε (Οικονομίδης 87'), Ντούρις, Κατσαράβα (Σισέ 76')

Ερμής (Ντε Ντέους): Αραμπατζής (Παπαδόπουλος 73'), Γκουλόν, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Πηλέας (Ντίτακ 45'), Μαλόν, Κεϊτά, Φυλακτού, Κουατσίκα, Εμπαλό (Πουτζιουρής 79')

Δηλώσεις

Γιούρκεν Στρέπελ (Ανόρθωση): «Ήταν μια δίκαιη νίκη για μας. Είχαμε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και δεν επιτρέψαμε ευκαιρίες. Είχαμε και πολλούς κινδύνους ειδικά με τον Μπέκα από δεξιά αλλά πρέπει να δημιουργούμε παραπάνω ειδικά στο πρώτο μέρος. Ήμασταν λίγο τυχεροί στο δεύτερο γκολ αλλά μετά σταματήσαμε να παίζουμε κι αυτό ήταν δικό μας λάθη. Παίζαμε με μακρινές μπαλιές και αυτό δεν μου αρέσει. Ο Δημήτρης μας έσωσε πριν το 2-0 αλλά μετά δε φαινόταν πως θα σκοράρουν όμως εμείς τους δώσαμε την ευκαιρία με το πέναλτι. Δεν με ικανοποίησε το δεύτερο μέρος αλλά από το αποτέλεσμα και με βάση και τα άλλα κάναμε ένα καλό βήμα μπρος. Τον Αρτυματά τον έβαλα γιατί έπαιζαν με ψηλές μπαλιές και είναι καλός στο ψηλό παιχνίδι. Τώρα θα δούμε τον αγώνα του κυπέλλου και μετά ένα ακόμα σημαντικό παιχνίδι για μας με τη Δόξα. Ελπίζω με τη νίκη μας να φτιάξαμε και τους φιλάθλους μας.

Το πρόβλημα είναι πως μετά το 2-0 σταματήσαμε να παίζουμε. Για να κρατήσουμε το σκορ και όχι για το 3-0. Μόνο αμυνόμασταν και ίσως το μυαλό μας ήταν στα επόμενα ματς. Πρέπει όμως να ελέγχεις τον αγώνα και να μην αφήνεις τον αντίπαλο να σε απειλήσει. Να πηγαίνεις για το 3-0 όχι να το κρατήσεις».

Nτε Ντέους (Ερμής): «Στο πρώτο ημίχρονο η ανόρθωση ήταν καλύτερα μας και άξιζε να προηγηθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι απ’ τον Ανόρθωση και αξίζαμε τουλάχιστον τον βαθμό. Ουσιαστικά δεχθήκαμε το δεύτερο τέρμα από δικό μας λάθος, με τον παίκτη μας που κάλυψε τον σκόρερ. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο».

Κοφί (Ανόρθωση): «Δεν ξεκινήσαμε καλά το πρωτάθλημα και είμαι χαρούμενος που σήμερα παίξαμε καλά και κερδίσαμε. Δουλεύουμε πολύ στις προπονήσεις και είναι πολύ σημαντικό να κερδίζουμε. Πιστεύω στην ομάδα και τους συμπαίκτες μου.

Με έβαλε ο προπονητής να παίξω «8» κι εγώ έδωσα τα πάντα για να κερδίσουμε. Όπου μου πει ο προπονητής παίζω. Μου αρέσει το ποδόσφαιρο και έτσι μου αρέσουν όλες οι θέσεις».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Ήρθε με άγχος η νίκη αν και στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε πολύ καλά. Είχαμε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Καταφέραμε να σκοράρουμε και είχαμε τον πλήρη έλεγχο. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε η απόδοση μας. Αλλά καταφέραμε να σκοράρουμε ένα δεύτερο γκολ. Εκεί ο Ερμής δεν είχε κάτι να χάσει και σκόραρε. Μας άγχωσε στο τέλος. Κάναμε το καθήκον μας, πήραμε την νίκη αυτό ήταν το ζητούμενο. Έχουμε το παιχνίδι Κυπέλλου, ένα παιχνίδι παγίδα θα λέγαμε αφού είναι μονός αγώνας.

Για την διαιτησία και να μιλήσουμε τι θα γίνει; Αν πεις και κάτι θα τιμωρηθείς. Είναι λίγο περίεργο να δέχεσαι περισσότερες κίτρινες κάρτες από τον αντίπαλο ενώ είσαι καλύτερος. Ας το αφήσουμε εδώ να μην πληρώσουμε πρόστιμα. Δεν είναι δική μας δουλειά να βελτιώνουμε πράγματα των άλλων».