«Κλασσική» Γιούβε, έκλεισε εισιτήριο για Κάρντιφ

Τετάρτη, 3/5/2017 - 23:40

Ο γέρο-Μπουφόν κατέβασε ρολά, ο Ιγκουαΐν «πυροβόλησε» δις και η Γιουβέντους πέρασε αέρα από την έδρα της Μονακό (0-2) σφραγίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Κάρντιφ.

Υπήρχε ένα νούμερο που τα έλεγε όλα. Η ελκυστική στο μάτι Μονακό με τα θαυματουργά μωρά του Λεονάρντο Ζαρντίμ έφτασε ως τα ημιτελικά του Champions League, επιτρέποντας στους αντιπάλους της να σκοράρουν 16 φορές. Την ίδια στιγμή η Γιουβέντους είχε ξεχάσει από πότε είχε να μαζέψει τη μπάλα από την εστία της, έχοντας παθητικό μόλις δύο γκολ από τα 10 παιχνίδια.

Η επίθεση γεννά φίλους και δημιουργεί υπεραξίες. Η άμυνα όμως δίνει νίκες, προκρίσεις, τίτλους.

Τα γερόντια της Γιουβέντους έκαναν μία χαψιά τους Μονεγάσκους, με το γνωστό ιταλικό τρόπο. Ο Τζίτζι Μπουφόν στην 100ή του εμφάνιση στο Champions League κατέβασε και πάλι ρολά, ο Ντάνι Άλβες κερνούσε (δύο ασίστ) και ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν με δύο κυνικά τελειώματα, τελείωσε την υπόθεση πρόκριση. Με το 0-2 η «Μεγάλη Κυρία» κλείδωσε μία θέση στον τελικό του Κάρντιφ, εκεί όπου κατά πάσα πιθανότητα την περιμένει η Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα remake του τελικού του 1998.

Το πρώτο γκολ ήρθε από τον Μαξ Αλέγκρι και μπήκε από τα αποδυτήρια. Η επιλογή του Ιταλού τεχνικού να ξεκινήσει με τον Ντάνι Άλβες σε ρόλο δεξιού μέσου αιφνιδίασε τους Μονεγάσκους κι άλλαξε τη ροή του ματς.

Μπορεί οι Γάλλοι να μπήκαν δυναμικά στο ματς, όμως ο Τζίτζι Μπουφόν είχε το αντίδοτο. Ο Ιταλός τερματοφύλακας είχε το αντίδοτο στις δύο πρώτες εξαιρετικές απόπειρες του Μπαπέ να κάνει πάλι το θαύμα του (13’, 16’), με τη «Μεγάλη Κυρία» να σπάει το ρυθμό και να ψάχνει την κόντρα που θα έκανε τη ζημιά.

Ο χώρος βρέθηκε ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Ντιμπάλα βρήκε τον Ντάνι Άλβες σε ρόλο δεξιού εξτρέμ, εκείνος λες και είχε μάτια στην πλάτη βρήκε με τακουνάκι τον Ιγκουαΐν κι εκείνος με ένα απλό για την κλάση του πλασέ έκανε το 0-1 (29’).

Η Μονακό των 146 τερμάτων (σε 57 παιχνίδια) μπλόκαρε, αφού με εξαίρεση μία φάση με τον Μπακαγιόκο (33’) δεν βρήκε την παραμικρή χαραμάδα για να απειλήσει το απροσπέλαστο τείχος που είχαν στήσει οι Ιταλοί.

Ο Μπουφόν είπε «όχι» σε δύο διαδοχικές κλασικές ευκαιρίες από Φαλκάο (47’) και Μπαπέ (49’) και κάπου εκεί οι Μονεγάσκοι κατάλαβαν ότι η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά.

Ο Σούμπασιτς έσωσε με τα πόδια το 0-2 σε κοντινό πλασέ του Μαρκίζιο (57’), όμως δύο λεπτά αργότερα ήρθε η χαριστική βολή. Με νέα υπέροχη ασίστ ο Ντάνι Άλβες βρήκε με απίθανη σέντρα τον Ιγκουαΐν και ο Αργεντινός πέτυχε το 31ο φετινό του γκολ σε όλες τις διοργανώσεις (59’, 0-2) που έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Στα τελευταία λεπτά οι Μονεγάσκοι πίεσαν για το γκολ της τιμής, αλλά πως να το βάλεις σε μία ομάδα δεν έχει δεχθεί τέρμα στο Champions League για πάνω από 10 ώρες καθαρού ποδοσφαίρου (από τον περασμένο Νοέμβριο) στην Ευρώπη;

Μία νέα εκπληκτική απόκρουση του Μπουφόν στο 89ο λεπτό σε κεφαλιά εξ’ επαφής του Ζερμέν, κράτησε το 0-2 κι έστειλε ένα μήνυμα ενόψει του τελικού του Κάρντιφ.

Από τη μία, η ομάδα που έχει σκοράρει σε όλα τα φετινά της παιχνίδια, από την άλλη μία ομάδα που δεν δέχεται γκολ με τίποτα. Ναι, αυτός θα είναι ένας σπουδαίος τελικός…