Κόκκινο «βάφτηκε» το ντέρμπι του Λονδίνου (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 2/12/2018 - 18:05

Τετράδα πάτησε η Άρσεναλ μετά την επικράτηση της κόντρα στην Τότεναμ με 4-2 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστιής της Πρέμιερ Λιγκ. Το παιχνίδι ήταν χορταστικότατο καθώς είχε δύο ανατροπές. Η ομάδα του Ποκετίνο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Βερτόχεν πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ με πέναλτι -έπειτα από χέρι του Βερτόχεν- του Ομπαμεγιάνγκ, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς σε πέντε λεπτά, με το γκολ του Ντάιερ από κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν και το πέναλτι του Κέιν (34’). Για ανατροπή στον Σον, αν και δεν φαίνεται να τον βρίσκει ο αντίπαλός του.

Στο 56’ η Άρσεναλ έφερε την κατάσταση στα ίσα με... κανονιά του Ομπαμεγιάνγκ εκτός περιοχής, που έστειλε χαμηλά την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιορίς που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η ολική επαναφορά ολοκληρώθηκε στο 74’, όταν ο Λακαζέτ έπιασε σουτ χωρίς ισορροπία, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Γιορίς και πάλι, ενώ λίγο μετά ο Τορέιρα «κλείδωσε» τη νίκη με ψύχραιμο πλασέ, μετά την κάθετη του Ομπαμεγιάνγκ.