«Κόλλησαν» στο μηδέν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ (BINTEO)

Κυριακή, 21/10/2018 - 20:53

Δεν ήταν αντάξιο των προσδοκιών το παιχνίδι στο ΓΣΠ μεταξύ ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο δίκαιο και άχαρο 0-0. Το παιχνίδι ήταν κυρίως παιχνίδι τακτικής από τους δύο προπονητές οι οποίοι προτίμησαν να προστατέψουν τα μετόπισθεν τους παρά να ψάξουν το γκολ της νίκης. Ένα παιχνίδι το οποίο θα ξεχαστεί νωρίς καθώς δεν χάρισε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Η ΑΕΛ είχε στο σημερινό παιχνίδι της πρώτες της βαθμολογικές απώλειες στο φετινό πρωτάθλημα.

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν ιδιαίτερη διάθεση να ανοιχτούν για να διεκδικήσουν το γκολ προτιμώντας τη διατήρηση της καθαρής αμυντικής λειτουργίας.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 11ο λεπτό όταν η άμυνα του ΑΠΟΕΛ έκανε το λάθος όμως ο Άλεξ Ντα Σίλβα ο οποίος ήταν ολομόναχος βιάστηκε να τελειώσει την φάση με το πλασέ του να καταλήγει απελπιστικά έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ο Αντρέας Αβραάμ βρέθηκε αριστερά έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ και δοκίμασε να απειλήσει την εστία του ΑΠΟΕΛ όμως το σουτ που πραγματοποίησε ανακόπηκε από τον Ρόμο.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να μην ανεβάζουν στροφές. Η ομάδα της Λεμεσού είχε κυρίως την κατοχή της μπάλας, όμως χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει κάποιο κίνδυνο για τον ΑΠΟΕΛ.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγαλύτερη ένταση με τις δύο ομάδες να υποκύπτουν σε αρκετά φάουλ.

Ο Μοράις στο 60ο λεπτό κατέβηκε ταχύτατα και έδωσε ωραία κάθετη πάσα στον Ρέζα όμως το πλασέ του τελευταίου μάζεψε ο Πρόσεκ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Τάμαρι με ωραία ατομική προσπάθεια έδωσε στον Καρλάο στο ύψος του πέναλτι όμως το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο με την μπάλα να καταλήγει ψηλά πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Ο Σόουζα με την συμπλήρωση των 70 λεπτών έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Πρόσεκ δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει την μπάλα.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο ρυθμός και πάλι δεν ήταν ο αναμενόμενος με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

ΑΠΟΕΛ (Τραμεζάνι): Ρομό, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Καζού, Τάμαρι, Μόραις, Αρτυματάς, Αλωνεύτης (Ζαχίντ 73'), Σόουζα, Ρέζα (Νατέλ 83')

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Πρόσεκ, Τεξέιρα, Τεϊσέιρα, Αβραάμ (Μπενίτεθ 68'), Λαφράνζ, Γουήλερ, Τόρρες, Μακρής (Χουράδο 85'), Άλεξ Ντα Σίλβα (Τζούνιορ 90'), Ζτραφκόφσκι, Γκαζτανάνγκα