Κόλλησε στο Μακάρειο ο Απόλλωνας κόντρα στον Ολυμπιακό (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/9/2017 - 19:50

Με δίδυμο ''μαέστρων'' ο Απόλλωνας στο Μακάρειο. Ντα Σίλβα και Μαρτίνες χώρεσαν στην ενδεκάδα, από την οποία έλειψε ο Μάγκλιτσα, που ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε ενόψει και Λυών την ερχόμενη Πέμπτη.

Eπιθετικά ξεκίνησε η ομάδα του Αυγουστή και ζήτησε το γρήγορο γκολ δημιουργώντας τρεις φάσεις στα καρέ του Ολυμπιακού στο πρώτο οκτάλεπτο. Ρομπέρζ και Ζελάγια δεν κατάφεραν να όμως να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια με τους γαλάζιους να μην απειλούν αλλά και να μην απειλούνται.

Όλα αυτά μέχρι το 25' όταν οι γηπεδούχοι σε οργανωμένη αντεπίθεση πήγαν να κάνουν την ζημιά αλλά ο Ρομπέρζ έσωσε την κατάσταση. Στο 36΄ξανά ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ με τον κεντρικό του αμυντικό τον Πουγιούκκα.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Παχίπη. Το μήνυμα δεν το πήραν οι κυπελλούχοι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Ο Γιάννης Παχίπης αυτή τη φορά νίκησε τον Βάλε και έστειλε την ομάδα του με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Αυγουστή για να αλλάξει την εικόνα της ομάδα του πέρασε μέσα τους Σκέμπρι και Άλαν και έβγαλε τα δυο δεκάρια που μαζί δεν τράβηξαν καθόλου... Αποτυχημένο το πείραμα με Μαρτίνες και Ντα Σίλβα στην ίδια ενδεκάδα.

Η πρώτη φάση ανήκε ξανά στους γηπεδούχους στο 51' όπου ο Καπαρτής δεν μπόρεσε από ευνοική θέση να νικήσει για δεύτερη φορά τον Μπρούνο Βάλε.

Στο 56' λεπτό μίλησε όμως ο Ζάντερ Σαντάνα, που έκανε σεφτέ για τον Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χίντι κάνοντας το 1-1. Οι γαλάζιοι μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης. Στο 67' έφτασαν μια ανάσα από την ανατροπή. Ο Σαρδινέρο μόνος του από το ύψος του πέναλτι σούταρε, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χίντι.

Στο 78΄ πάγωσαν όλοι με τον τραυματισμό του Άλεφ. Κοντά του έσπευσαν οι παίκτες του Ολυμπιακού και το ιατρικό επιτελείο. Ευτυχώς ο Βραζιλιάνος σηκώθηκε από το έδαφος χωρίς να συντρέχει λόγος ανησυχίας και ιπποτικά οι οπαδοί των γηπεδούχων τον χειροκρότησαν.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας με τον κορυφαίο παίκτη του στο Μακάρειο τον Ζάντερ έχασε ευκαιρία για να κάνει το 2-1 και να σώσει την παρτίδα. H κεφαλιά του Πίττα στο 87΄από πολύ ευνοική θέση δεν βρήκε στόχο.

Ο Αυγουστή έπαιξε φουλ επίθεση αλλά το πολυπόθητο δεύτερο γκολ που λογικά θα έδινε την νίκη στην ομάδα του δεν ήρθε ποτέ. Ο φιλόδοξος φέτος Απόλλωνας μάλλον προσγειώθηκε ανώμαλα και άρχισε με ισοπαλία τις υποχρεώσεις του.