Κόντεψε να βγάλει μόνος του τα... μάτια του ο ΑΠΟΕΛ

Παρασκευή, 25/9/2020 - 07:31

Κόντεψε να βγάλει μόνος του τα... μάτια του, έκανε τα εύκολα, δύσκολα αλλά στο τέλος προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη επικράτησε με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια) της Ζρίνσκι Μόσταρ και συνεχίζει στα play-off του Europa League.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΑΠΟΕΛ η Σλόβαν Λίμπερετς στη Τσεχία την ερχόμενη Πέμπτη (01/10) για το τελευταίο... βήμα πριν από την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Παιχνίδι το οποίο είναι κυριολεκτικά... τελικός για τον ΑΠΟΕΛ αν θέλει να βρίσκεται ξανά σε ευρωπαϊκούς ομίλους.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο

Ναι μεν ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11ο λεπτό όμως η «απάντηση» ήρθε άμεσα αφού μέχρι το 27ο λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας είχε το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια του ημιχρόνου αν οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν πιο προσεκτικοί τότε θα είχαν τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο την υπόθεση πρόκριση και δε θα μιλούσαμε τώρα για παράταση και διαδικασία των πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ έπαθε... blackout, λες και κάποιος έσβησε το διακόπτη και δε λειτουργούσε τίποτα σωστά. Τόσο την αμυντική λειτουργία, όσο και στην επιθετική λειτουργία. Και κάπως έτσι, ήρθε η ισοφάριση, μετά από... παιδικά λάθη στην άμυνα.

O ΑΠΟΕΛ μπορεί να προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν είχε πλάνο. Οι ποδοσφαιριστές του γέμιζαν με μακρινές μπαλιές στην αντίπαλη περιοχή κάτι το οποίο δεν έχει δουλευτεί ποτέ στην προπόνηση όπως παραδέχθηκε ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Εμείς απλά θα προσθέσουμε πως πάλι καλά που δεν έχει δουλευτεί ποτέ στην προπόνηση γιατί αν αυτό το στυλ παιχνιδιού ήταν δουλεμένο τότε ο ΑΠΟΕΛ θα είχε πρόβλημα.

Το... κάψιμο του Ενσούε

Ο ΑΠΟΕλ κόντρα στην Ζρίνσκι παρατάχθηκε χωρίς αριστερό μπακ μιας και δεν υπήρχε κάποιος διαθέσιμος, έτσι προτιμήθηκε ο Εμίλιο Ενσούε. Ο πολιτογραφημένος Ισπανός ναι μεν προσπάθησε, ήταν φιλότιμος για 120 λεπτά που αγωνίστηκε στην εν λόγω θέση αλλά μέχρι εκεί. Έκανε αρκετά λάθη και ήταν σε πολύ κακή βραδιά συγκριτικά με τα επίπεδα απόδοσης που τον έχουμε συνηθίσει. Λάθη τα οποία δε μπορούμε όμως να καταλογίσουμε 100% στον Ενσούε όμως αφού όλη η αμυντική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν... τραγική, χωρίς αρχή και τέλος.

«Διπρόσωπος» και ο Σίλβα

Ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κινήθηκε όπως τα επίπεδα της άμυνας του. Δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη και δέχθηκε δύο γκολ τα οποία ίσως και να μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί. Κι όμως, στη διαδικασία των πέναλτι ο Σίλβα απέκρουσε εκτελέσεις των αντιπάλων και έστειλε τον ΑΠΟΕΛ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η επιστροφή του Ουζόχο στις αγωνιστικές υποχρεώσεις σαφέστατα και θα προσδώσει άλλο κύρος στη «μάχη» για τη φανέλα βασικού τερματοφύλακα στον ΑΠΟΕΛ.

Προσήλωση στον... στόχο

Πλέον, αγωνιστικές υποχρεώσεις μέσα στο Σαββατοκύριακο δεν υπάρχουν για τον ΑΠΟΕΛ για το πρωτάθλημα. Έτσι, ο Μαρίνος Ουζουνίδης θα ξεκουράσει για 1-2 ημέρες τους ποδοσφαιριστές του και στη συνέχεια θα ξεκινήσει η προετοιμασία για το παιχνίδι με τη Σλόβαν Λίμπερετς στη Τσεχία. Παιχνίδι που ο στόχος είναι ένας και αδιαπραγμάτευτος, η πρόκριση για ένατη φορά στην ιστορία της ομάδας σε ευρωπαϊκούς ομίλους.