«Κουλουράκια» στο Μακάρειο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 21/8/2017 - 20:54

Παρά τις, λιγοστές είναι η αλήθεια, ευκαιρίες που βρήκαν, Ολυμπιακός και Δόξα δεν κατάφεραν να σκοράρουν και με το τελικό σκορ στο 0-0, πήραν από ένα βαθμό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta 2017-18, το βράδι της Δευτέρας (21/08) στο Μακάρειο.

Ορεξάτα μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, δημιουργώντας δύο προϋποθέσεις για γκολ στα πρώτα λεπτά, με τη Δόξα να χρειάζεται μερικά λεπτά προκειμένου να πάρει πρωτοβουλίες. Η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν αυτή που κράτησε περισσότερο μπάλα στα επόμενα λεπτά και δημιούργησε καταστάσεις μέσα στην εστία του Χίντι, με αποκορύφωμα την φάση του 8ου λεπτού, όταν το σουτ του Κένιντι απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Το παιχνίδι στη συνέχεια «άνοιξε», με τη Δόξα να διατηρεί το ποσοστό κατοχής της μπάλας (έκλεισε στο 40% - 60% σύμφωνα με τη Cytavision), χωρίς όμως τη μεγάλη φάση. Αυτή ανήκε στον Ολυμπιακό, που σε μία επίθεση του πλησίασε στο γκολ, όταν γυριστό σουτ του Κάστρο εντός περιοχής στο 34’, απέκρουσε ο Γκρέμσλ.

Όπως τελείωσε το πρώτο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος στο Μακάρειο με τη Δόξα να κρατάει ελαφρώς περισσότερο μπάλα και τις ευκαιρίες να μην είναι πολλές. Δύο σουτ, από ένα για κάθε ομάδα, στο 54΄για τον Ολυμπιακό και στο 56’ για τη Δόξα, τα οποία απέκρουσαν οι τερματοφύλακες, καταγράφηκαν ως τελικές προσπάθειες.

Χωρίς πολλές συγκινήσεις και με τα ίδια δεδομένα πάνω-κάτω κύλησε το υπόλοιπο του ματς, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, όμως αυτό να μην έρχεται ποτέ. Κάποια σουτ ήταν άστοχα, ενώ άλλα σταματούσαν σε Χίντι και Γκρέμσλ, με το σκορ να μην αλλάζει ως το τέλος.

Ολυμπιακός (Χ. Μιχαήλ):  Χίντι, Τσιακλής (53’ Ε. Αντωνίου), Πολυκάρπου, Τόρες, Κάστρο, Παχίπης (66’ Πεχλιβάνης), Σεραφείμ, Παντελή (79’ Μιγκελίτο), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Σωτηρίου

Δόξα (Λ. Χατζηλούκας): Γκρέμσλ, Μπα, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (63’ Σισοκό), Κονσεϊσάο, Κένιντι, Πίντο, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζατλ, Πουτζιουρής (64’ Ενινφούλ)