Κρατάει μόνο την πρόκριση ο μετριότατος ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 2/8/2018 - 20:51

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την Φλόρα Ταλίν με 2-0 παρόλα με το 5-0 του πρώτου αγώνα στο ΓΣΠ πέρασε στην επόμενη φάση εκεί που περιμένη η Χάποελ Μπερ Σεβά. Οι πρωταθλητές μας ήταν μέτριοι και νωθροί, ενώ τα τραγικά αμυντικά λάθη έφεραν μια ακόμη εκτός έδρας ήττα από ομάδα ομολογουμένως χαμηλότερου επιπέδου.

Οι πρωταθλητές μας θα πρέπει να βελτιωθούν αν θέλουν να ελπίζουν σε πρόκριση κόντρα στην πρωταθλήτρια Ιστραήλ. Ο πρώτος αγώνας σε μια βδομάδα εκτός έδρας.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Η πρώτη σημαντική φάση θα έρθει στο 12΄ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντελατόρε. Ο Τάμαρι έκανε την όμορφη ενέργεια από τα δεξιά έδωσε στον Βραζιλιάνο ο οποίος όμως σούταρε μεν δυνατά πάνω στον τερματοφύλακα δε και έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Στο 19΄ οι ποδοσφαιριστές του Μπαλταζάρ συνδυάστηκαν όμορφα. Ο Μιλάνοφ άλλαξε την μπάλα ωραία με τον Τάμαρι, ο Βούλγαρος βρήκε τον Ζαχίντ μέσα στην περιοχή και πλάγια όμως το σουτ του τελευταίου αποκρούστηκε από τον Τουμ.

Στο 32΄ η Φλόρα στην πρώτη της φαση στον αγώνα κατάφερε να σκοράρει. Ο Καμς βρέθηκε από τα δεξιά στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και με πλασέ νίκησε τον Βάτερμαν. Στο 37΄ ο ΑΠΟΕΛ θα δεχθεί και δεύτερο γκολ μετά από νέα αδράνεια της άμυνας. Ο Κουμ αφού έφυγε από την επιτήρηση Καρλάο και Ταβάρες δεν είχε πρόβλημα να κάνει τα τέρματα της ομάδας του δυο.

Β΄ ημίχρονο:

Δυο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ με την επανέναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στην θέση των Εφραίμ και Καρλάο πήραν οι Ρέζα και Βούρος αντίστοιχα.

Στο 52΄ ο ΑΠΟΕΛ θα κερδίσει πέναλτι με τον Ρέζα. Ο Ιρανός με ατομική ενέργεια κέρδισε το πέναλτι ο Μοράις εκτέλεσε όμως ο Τουμ έδιωξε με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και μακριά.

Χωρίς ρυθμό ο αγώνας τα επόμενα λεπτά, ο ΑΠΟΕΛ δείχνει άτονος και χωρίς δημιουργικότητα. Οι πρωταθλητές μας θα βρουν πολύ καλή ευκαιρία στο 76΄ στην αντεπίθεση με τον Ντελατόρε, ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Τουμ έδιωξε. Στην επαναφορά ο Τάμαρι αδράνησε και έτσι χάθηκε η ευκαιρία.

Σουτ του Ντελατόρε στο 84΄ η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Τουμ.

Στο 89΄ ο Τάμαρι θα χάσει μοναδική ευκαιρία όταν θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Τουμ, όμως θα στείλει την μπάλα έξω.

Γενικά ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ μέτριος στον αγώνα με έλλειψη δημιουργικότητας και πολλά λάθη ειδικά στο πρώτο ημίχρονο στον μεσοαμυντικό κομμάτι.

ΦΛΟΡΑ: Τουμ, Αλόε (80΄ Σόργκα), Λίβακ (70΄ Λέπικ), Αλίκου, Καμς, Γκούσεφ (67΄ Σαλίστε), Βίμαν, Ντμιτρίγεφ, Πουργκ, Πουμ, Μπεγλαρισβίλι

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ταβάρες, Καρλάο (46΄ Βούρος), Ιωάννου, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (59΄ Γκέντσογλου), Εφραίμ (46΄ Ρέζα), Τάμαρι, Ντελατόρε